HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ohlédnutí za XIII. jihočeským folklorním festivalem Kovářov 2008

Tisková zpráva...
Ohlédnutí za XIII. jihočeským folklorním festivalem Kovářov 2008
V obci Kovářov se uskutečnil ve dnech 29. května - 1. června XIII. jihočeský folklorní festival Kovářov 2008, na kterém se opět po roce představily divákům jihočeské folklorní soubory, kterým je festival primárně určen, ale program byl také obohacen o vystoupení hostů z Moravy a Dolních Rakous. K festivalu tradičně patřil i lidový jarmark, řemeslné dílny pro děti, kovářská hodinka, soutěže, dětské hry a nechyběla ani večerní lidová zábava pod kaštany na kovářovské návsi. Také v letošním roce přálo pořadatelům počasí a slunečné dny jen umocnily nádhernou atmosféru celé akce.
Jihočeský folklorní festival
společné foto dětí
Ve čtvrtek 29. května se dětské folklorní soubory Kovářovánek a Malý Kovářovan představily divákům v nedalekém Milevsku, kdy nejprve jejich program shlédly děti z I. základní školy T.G. Masaryka a poté potěšily seniory v Domě s pečovatelskou službou. Páteční program dětských folklorních souborů s názvem "Dokolečka, dokola" měl letos komornější formu a uskutečnil se od 14 hodin v prostorách kovářovského kinosálu, kde po skončení jednotlivých vystoupení proběhla i dětská taneční dílna. Divákům, kteří se přišli na pořad dětských souborů podívat, tančily a zpívaly děti z domácího Malého Kovářovanu a Kovářovánku, Blata zastupoval Javoráček z Lomnice nad Lužnicí a jako host se představil moravský dětský folklorní soubor Kyjovánek z Kyjova. Odpolední program pokračoval od 16 hodin na návsi řemeslnými dílnami, kde si děti vyráběly např. figurky z hlíny, papírové náramky či náhrdelníky, zdobily bílkovou polevou perníky, malovaly obrázky a další. Pro velké i malé návštěvníky byla, stejně jako v loňském roce, zajímavá kovářská hodinka u výhně, kde se zájemci nejprve obeznámili s "černým" řemeslem teoreticky a poté si mohli ozkoušet svoji zručnost s železem i prakticky. V průběhu řemeslných dílen se konalo i soutěžní klání dětí a nechyběly ani oblíbené diskotékové písničky, na které děti tančily mezi jednotlivými soutěžními úkoly.
Jihočeský folklorní festival
řemesla
Jihočeský folklorní festival
Baťák
Jihočeský folklorní festival
děti z Kyjova
Jihočeský folklorní festival
Javoráček
Jihočeský folklorní festival
Kovářovánek
Jihočeský folklorní festival
Kyjovánek
Celý zábavný program provázelo slunečné počasí a všichni, kdo v pátek navštívili kovářovskou náves, se jistě rozcházeli kolem sedmé hodiny podvečerní s dobrou náladou do svých domovů.
Třetí festivalový den se uskutečnil opět na prosluněné kovářovské návsi. Od 10 hodin byl zahájen jarmark, který si mohli návštěvníci procházet, prohlížet výrobky lidových řemeslníků a navštívit i stánky s občerstvením. Pro moravský dětský soubor pořadatelé zajistili prohlídku zámku Orlík, kterou jeho členové společně se svými vedoucími absolvovali v sobotních dopoledních hodinách. Do Kovářova se začali sjíždět další hosté, mezi nimiž byly také členky rakouského pěveckého sboru Ars musica v čele s Verenou Hofstetter, manažerkou sdružení Volkskultur Niederösterreich.
Jihočeský folklorní festival
jarmark
V zasedací síni kovářovské radnice proběhlo od 11.00 hodin tradiční slavností uvítání vedoucích zúčastněných souborů, sponzorů a hostů. Tohoto setkání se kromě jiných vzácných hostů zúčastnili náměstek ministra kultury ČR Jaromír Talíř, senátor Pavel Eybert, hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, člen Rady Jihočeského kraje František Štangl, ředitel Českého rozhlasu České Budějovice Jiří Svoboda, za NÚLK ve Strážnici Lubomír Tyllner a Bohumil Chochola, předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica, starosta obce Kovářov Pavel Hroch a mnoho dalších.
Jihočeský folklorní festival
setkání vedoucích souborů
Ve 13 hodin se od Kulturního domu směrem k návsi vydal slavnostní krojovaný průvod všech účinkujících a za doprovodu svých kapel oznamoval divákům blížící se zahájení Hlavního festivalového dne. Po představení jednotlivých souborů krátkým vystoupením na jevišti si všichni zazpívali píseň Od Tábora až k nám a po slavnostní festivalové znělce i úvodních slovech přišla na řadu jednotlivá vystoupení jihočeských souborů, hostů z Moravy i Rakouska a nechybělo ani každoroční předání žertovného dárku členům Kovářovanu od souboru Doudleban. V průběhu odpoledne byly vyhlášeny i výsledky soutěže "O nejkrásnější jihočeskou hnětynku" a letošní prvenství porota přisoudila paní Věře Pichové z Milevska, na druhém místě skončila paní Věra Škochová z Kovářova a třetí cenu obdržela opět paní Věra Pichová. Po skončení folklorních pořadů a předání upomínek vedoucím souborů se v zasedací síni kovářovské radnice sešli tradičně vedoucí souborů s odbornou komisí delegovanou Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, která v přátelské atmosféře zhodnotila jednotlivá vystoupení i průběh festivalu.
Jihočeský folklorní festival
momentka z průvodu
Jihočeský folklorní festival
průvod
Jihočeský folklorní festival
předání daru
Jihočeský folklorní festival
Hnětynka
Jihočeský folklorní festival
vítězné hnětynky
V podvečerních hodinách proběhlo i slavnostní rozloučení se členkami rakouského pěveckého uskupení Ars musica v krajské kanceláři Jihočeského folklorního sdružení v historické budově bývalé fary za účasti starosty obce Pavla Hrocha, předsedy FoS ČR Zdeňka Pšenici, generálního sekretáře zahraničních vztahů FoS ČR Jarky Zorbičové a předsedy JFoS Milana Škocha.
Na kovářovské návsi pokračoval program pod taktovkou dechové hudby Kovačky, kde se do pozdních nočních hodin zpívalo a tančilo.
Jihočeský folklorní festival
lidová zábava
V neděli byla pro hosty z Kyjova připravena prohlídka hradu Zvíkov, kde děti mohly obdivovat bývalý královský hrad i soutok řek Otavy a Vltavy. Na letní terase Hotelu Zvíkov pak Kyjovánek předvedl v odpoledních hodinách své vystoupení a po něm se s pořadateli rozloučil a odjel domů. Celý čtyřdenní festival ukončili pořadatelé neformálním posezením členů pořádajícího souboru Kovářovan, při kterém, kromě dalšího, došlo ke zhodnocení letošního ročníku festivalu.
Jihočeský folklorní festival
Furiant
Jihočeský folklorní festival
kovářská hodinka
Jihočeský folklorní festival
ochutnávky vdolků
Jihočeský folklorní festival
výuka tance Vdolky
Letos se v Kovářově účinkovalo celkem 15 souborů a skupin, představilo se 298 účinkujících.

Z jihočeských folklorních souborů vystoupily:

Kovářovánek, Malý Kovářovan, Javoráček, Kovářovan, Javor, Doudleban, Furiant, Netradiční lidová dudácká kapela Duha, Soběslavská chasa mladá, Babský soubor, Blaťácký soubor, Libín.

Hosté festivalu:

pěvecké uskupení Ars musica z Dolních Rakous, Dětský národopisný soubor Kyjovánek z Kyjova, dechová hudba Kovačka


Chtěli bychom poděkovat všem účinkujícím i všem divákům za návštěvu kovářovského festivalu a věříme, že se budeme moci těšit na setkání v příštím roce.

Velice děkujeme generálnímu partnerovi festivalu firmě Strabag, všem generálním, hlavním i ostatním sponzorům a mediálním partnerům celé akce. Všem spolupořadatelům, partnerům i osobnostem, které převzali záštitu děkujeme za podporu, kterou přispívají k rozvoji jihočeské lidové kultury.

Veliké poděkování si zaslouží členové Kovářovanu a další dobrovolní pracovníci za práci, kterou přispívají ke zdárnému průběhu festivalu.

manželé Milan a Pavla Škochovi
ředitelé festivalu
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

XIII. jihočeský folklorní festival Kovářov 2008
29. května - 1. června 2008

pod záštitou
Václava Jehličky, ministra kultury ČR
Jana Zahradníka, hejtmana Jihočeského kraje
Pavla Hrocha, starosty Obce Kovářov
Jiřího Janečka, generálního ředitele České televize
pořadatel

Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
ve spolupráci
s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Folklorním sdružením ČR, Obcí Kovářov, Jihočeským folklorním sdružením

za podpory
Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Jihočeského kraje, Svazku obcí Milevska, Spolku pro obnovu venkova Jihočeského kraje.


Festival proběhl v rámci
"Vybraných akcí grantové politiky Jihočeského kraje pro rok 2008".


Generální partner festivalu
STRABAG
Jihočeský folklorní festival
hosté z Rakouska
Jihočeský folklorní festival
Kovářovan

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 02.06.2008 v 23:29 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA