HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Záhorské folklorní slavnosti

Lipník nad Bečvou
Pro někoho je třináctka šťastné číslo, pro někoho zas představuje smůlu. Třináctý ročník Záhorských slavností štěstí opustilo a smůla se mu přilepila na paty. Do Lipníku nad Bečvou se sjely folklorní soubory, aby svým programem potěšili nejednoho domácího ale přespolního diváka. Lipník se na tuto plejádu vystoupení oblékl do svátečního. Už v předvečer sobotních pořadů vystoupil se svým pořadem Folklorní soubor Šmykňa z Ostravy s tanečně koncertním pásmem "Máme rádi zvířata".
Sobotní dopoledne patřilo muzičkám všech zúčastněných souborů. Pořad začala doprovodná záhorská muzika Maleníčku, Vystřídaly je malá a velká dětská muzička ZUŠ A. Dvořáka. V písničkách ze Záhoří pokračovala Záhorská muzika Olomouc a celý dopolední pořad ukončil soubor Nivnička a Valašský vojvoda z Kozlovic. Dopolední hezké počasí vylákalo do ulic Lipníku mnoho návštěvníků. Vždyť součástí Záhorských slavností byla i výstava ušlechtilých koček pořádaná v Domečku Městské knihovny.
Po obědě se začaly nad Lipníkem stahovat nebezpečně vypadající mračna. A nejen pořadatelé, ale všichni účinkující každou chvíli pohlíželi na oblohu, jakoby chtěli ta všechna mračna rozehnat. Odpolední blok pořadů zahájily ukázky regionálních tanců. Olešnica předvedla Varšavěnku, Kalamajku a Kadleckou, Nivnička nivnický čardáš, Bartošův soubor písní a tanců Kúlanou, Podtáčenou a Odzemek a Valašský vojvoda zatančil starodávný, Pilky a Zvrtky. Všechny tance byly původní a všechny byly svým způsobem okouzlující. Ukázky tanců však z pódia vyhnala očekávaná dešťová přeháňka a tak pořadatelé rozhodli neriskovat zmoknutí aparatury a hudebních nástrojů, včetně nádherných krojů a hlavní pořad přesunuli do náhradních prostor lipenského kina Svět.
Hlavní program odpoledních pořadů zahájila Olešnica scénickým pořadem "Stínáním berana" a Malá Olešnica ve svém dětském pořadu předvedla "Říkadla a rozpočítadla".. Záhorská muzika předvedla vtipné maškarní vystoupení "Masopustu s voděním medvěda", které celé folklorní slavnosti dodalo zlehčení a výborně se bavili všichni malí i velcí diváci. Taneční pořad "Vítaj, voděnko čistá" svým něžným provedením v podání Bartošova souboru písní a tanců okouzlil všechny diváky. Pěvecký sbor Kuřátko nám zazpíval pásmo veselých lidových písniček a po nich se na jevišti předvedla Malička Nivnička a Malučké Kuřátko. Děti předvedly milé a rozpustilé hraní na školu. Veselé a živé "zbojnické tance" zatančil Valašský vojvoda z Kozlovic a odpolední program za vřelého potlesku a povzbuzování ukončil domácí dětský soubor Maleníček se svým veselým a živým pořadem " Za humnama", v doprovodu malé dětské muzičky ZUŠ A. Dvořáka.
Závěrečné hodnocení patřilo ředitelce slavností, paní Věře Škopové a lipenskému místostarostovi Pavlu Šoltysovi, kteří poděkovali všem účinkujícím souborům a popřáli všem, bez rozdílu, mnoho dobrých tanečníků a zpěváků, hodně trpělivosti a šťastnou ruku při výběru nových pořadů
Třináctý ročník Záhorských slavností skončil a my se už těšíme co nám přinese jeho další ročník.

Květa Kohoutková

Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.06.2008 v 23:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA