HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XVII. ročník MDFF Štěpy

První červnový víkend patřilo Veselí nad Moravou tanci, zpěvu a hudbě a to hlavně lidové.
XVII. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu Štěpy dokázal nabídnout krásu a bezprostřednost dětského projevu v tanci a zpěvu.
2008
Již v pátek, při vystoupeních pro školy dokázaly soubory navodit báječnou atmosféru a zaujmout malé diváky, z nichž někteří měli možnost vyzkoušet si něco z umění vystupujících také na pódiu.

V sobotu dopoledne ulice města roztančily soubory svými reklamními vystoupeními a veřejnosti se před kulturním domem představili nejlepší zpěváčci z regionu. Tam také vznikla naprosto spontánní improvizovaná vystoupení, při kterých došlo k propojení vystupujících a diváků a to v momentě, kdy se diváci zapojili do tance s dětmi. Tato úžasná atmosféra a krása dětí, vháněla části publika, čechoameričanům, slzy štěstí do očí. To byl ovšem pro sobotu jen rozjezd a předznamenání pro odpolední program.

Tanec je mazec - to byl název programu, který beze zbytku charakterizoval to co se v Zámeckém parku dělo. Čtyři hodiny bez oddechu byli stovky dětí ve víru různých tanečních rytmů, soutěží a her. Atmosféra která je v dnešní době vidět již sporadicky. Tady se děti bavily a bavily se i navzájem. K dobré náladě určitě přispěl DJ Luděk, Dům dětí a mládeže Veselí a sponzoři (Bonduelle, Knorr a Nowaco), kteří pro soutěžící děti připravili spoustu dárečků.

Snad nejkrušnější chvíle připravilo organizátorům nedělní počasí. Od rána chvílemi zesilující a ustupující déšť přidával vrásek a šedin pořadatelům.

V 14:10 odvolávají organizátoři průvod. Na radnici, kde probíhá přijetí zástupců souborů a hostů panem starostou Ing. Jaroslavem Hanákem se sice všichni snaží navodit příjemnou atmosféru, ale napětí je cítit ze všech.

Ve 14:45 předstupuje programový ředitel pan Hauptmann, pro tu chvíli, kdy venku ještě pršelo s jednoznačným verdiktem. "Jdeme podpořit mladé tanečníky do parku!" Jak se nakonec ukázalo, bylo to rozhodnutí odvážné, ale správné, protože nejenže přestalo pršet, ale ještě i vysvitlo sluníčko.

Devět dětských souborů tak mohl převézt převozník, postava moderátora Tondy Doboša, přes Veselský přívoz na Štěpy. A bylo se na co dívat. Obě skupiny Štěpničky ukázaly, že mají našlápnuto k úrovni, kterou publikum zná z minulosti. Botík z Březolup zaujal dětským projevem, Důbravěnka z Dubňan dětskými hrami. Prácheňáček ze Strakonic přinesl barvitý a vtipný jihočeský folklor, doprovázený skvělou, typickou dudáckou muzikou. Děcka z Kunovic strhujícím precizním tanečním uměním, Turiec z Martina ze srdce prýštícím slovenským folklórem. Soubor Koleso z Ukrajiny nadchlo všechny úžasnou energií, tancem a projevem. Bouřlivým potleskem byla odměněna jejich česky zpívaná "Okolo Frýdku cestička..." Zdravec Bulharsko přidal pestrou kytici ztrhujících balkánských rytmů, které rozhýbali celé hlediště.

Závěrečná společná píseň: "Ve Veselů u přívozu, uvázali bílů kozu, ona dělá mé, mé, mé, převozníčku převez mě", již jen podtrhla krásnou atmosféru celého programu. Na pódiu plném dětí a vedoucích pak poděkoval všem a oficiálně ukončil Štěpy 2008 předseda FoS ČR pan Zdeněk Pšenica.

A tak jediný, kdo byl snad smutný, že nebyl na pódiu, byla Pavkovic bílá koza, která byla uvázaná u přívozu.
Statistika:
Vystupujících - více jak 400
Diváků - 700

Vystupující soubory:
Štěpnička II. Veselí n.M. ČR
Botík Březolupy ČR
Štěpnička I. Veselí n.M. ČR
Koleso Dněpropetrovsk Ukrajina
Dúbravěnka Dubňany ČR
Prácheňáček Strakonice ČR
Zdravec Ruse Bulharsko
Turiec Martin Slovensko
Děcka z Kunovic - Kunovice ČR

Marcel Řimák

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.06.2008 v 23:05 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA