HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura
Turistické možnosti
Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slavnostní otevření muzea selského statku ve Volenicích

V sobotu 28.června 2008 se v 16 hodin otevřou vrata jedné zemědělské usedlosti v obci Volenice na Strakonicku a první návštěvníci si prohlédnou Muzeum selského statku.
V tomto roce jde o druhé místo na Strakonicku, kde je zachycen vývoj zemědělské výroby na šumavském Podlesí. V dubnu Muzeum středního Pootaví Strakonice zpřístupnilo areál vodního mlýna v Hoslovicích, kde jsou kromě mlýna také doklady o tradičním hospodaření na malých usedlostech na počátku 20.století. Ve Volenicích se občanům a členům, obecního zastupitelstva podařilo do památkově chráněného objektu čp.7, kde se po chalupě říká U Poláků, do chléva a stodoly soustředit zemědělské stroje, nářadí a vybavení, které se na velkých statcích jihozápadních Čech používalo od 30. do 50.let minulého století, do začátku kolektivizace. V obytné části, ve světnici a kuchyni, návštěvníci uvidí, jak se v té době na statku bydlelo. Obec Volenice, která je vlastníkem objektu, hodlá areál využívat pro pořádání menších kulturních akcí, přednášek, setkání rodáků, koncertů a v plánu je i oživení některých tradičních řemesel a zvyků.

Volenický statek čp.7 byl v držení rodiny až do roku 2001, kdy jej po smrti posledního majitele zakoupila Obec Volenice. Po celkové opravě, na kterou přispělo finančně Ministerstvo kultury ČR a Jihočeský kraj, je celý areál uveden do původního stavu a v přístřešku je umístěno nezbytné zázemí. Po obnově stodoly byla zaplněny zemědělskými stroji, původní je také vybavení stájí. Místní občané se významně podíleli na doplnění obytných místností nábytkem, látkami, obrazy a dalšími užitnými věcmi. Jednu místnost vybavil obecní úřad Volenice pro potřeby informačního centra, kde návštěvníci uvidí dobové a současné fotografie a na tiskovinách se seznámí s obcí i celým regionem. Cykloturistům, kteří často projíždějí obcí, nabízí statek bezpečné uložení kol a možnost odpočinku nebo prohlídky památek, jako kostela Petra a Pavla, fary a nově upravené návsi.

Markéta Špeciánová
marketa.specianova@muzeum-strakonice.cz
Muzeum středního Pootaví

Muzeum středního Pootaví

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Muzeum středního Pootaví
Zveřejněno 23.06.2008 v 23:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA