HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slavnostní otevření muzea selského statku ve Volenicích

V sobotu 28.června 2008 se v 16 hodin otevřou vrata jedné zemědělské usedlosti v obci Volenice na Strakonicku a první návštěvníci si prohlédnou Muzeum selského statku.
V tomto roce jde o druhé místo na Strakonicku, kde je zachycen vývoj zemědělské výroby na šumavském Podlesí. V dubnu Muzeum středního Pootaví Strakonice zpřístupnilo areál vodního mlýna v Hoslovicích, kde jsou kromě mlýna také doklady o tradičním hospodaření na malých usedlostech na počátku 20.století. Ve Volenicích se občanům a členům, obecního zastupitelstva podařilo do památkově chráněného objektu čp.7, kde se po chalupě říká U Poláků, do chléva a stodoly soustředit zemědělské stroje, nářadí a vybavení, které se na velkých statcích jihozápadních Čech používalo od 30. do 50.let minulého století, do začátku kolektivizace. V obytné části, ve světnici a kuchyni, návštěvníci uvidí, jak se v té době na statku bydlelo. Obec Volenice, která je vlastníkem objektu, hodlá areál využívat pro pořádání menších kulturních akcí, přednášek, setkání rodáků, koncertů a v plánu je i oživení některých tradičních řemesel a zvyků.

Volenický statek čp.7 byl v držení rodiny až do roku 2001, kdy jej po smrti posledního majitele zakoupila Obec Volenice. Po celkové opravě, na kterou přispělo finančně Ministerstvo kultury ČR a Jihočeský kraj, je celý areál uveden do původního stavu a v přístřešku je umístěno nezbytné zázemí. Po obnově stodoly byla zaplněny zemědělskými stroji, původní je také vybavení stájí. Místní občané se významně podíleli na doplnění obytných místností nábytkem, látkami, obrazy a dalšími užitnými věcmi. Jednu místnost vybavil obecní úřad Volenice pro potřeby informačního centra, kde návštěvníci uvidí dobové a současné fotografie a na tiskovinách se seznámí s obcí i celým regionem. Cykloturistům, kteří často projíždějí obcí, nabízí statek bezpečné uložení kol a možnost odpočinku nebo prohlídky památek, jako kostela Petra a Pavla, fary a nově upravené návsi.

Markéta Špeciánová
marketa.specianova@muzeum-strakonice.cz
Muzeum středního Pootaví

Muzeum středního Pootaví

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Muzeum středního Pootaví
Zveřejněno 23.06.2008 v 23:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA