HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

11. Selské slavnosti Holašovice

Tisková zpráva
Holašovice 26. - 27. 7. 2008
Letošní Selské slavnosti, které se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka uskuteční ve dnech 26. - 27. 7. 2008 již po jedenácté, se konají v malebné vesničce Holašovice a letos je premiérově zahájí slavnostní krojovaný průvod v sobotu 26.7. v 9:30 hod. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Právě do tohoto prostředí je dnes již tradiční dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik, které v dnešní, přetechnizované době, vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových kostýmech.

Selské slavnosti organizuje Obec Jankov ve spolupráci s místními organizacemi a partnery.
Jarmark bude jako tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty letošních Selských slavností budou soubory nejenom z České republiky, ale i zahraniční soubory ze Slovenska a Chorvatska.

Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých koutů naší země a se zahraničím. Selské slavnosti v Holašovicích se zařadily mezi nejvýznamnější folklorní festivaly v České republice s mezinárodní účastí.
V programu nebudou chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, divadelní představení pro děti i dospělé, dudáci, jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami". Program zpestří šermířská klání, divadelní představení pro malé i velké, kulinářské čarování s Petrem Stupkou, v Selském dvoře č.p. 6 bude možno shlédnout "Expozici ovcí a koz chovaných v Jihočeském kraji", kde bude možno také ochutnat ovčí a kozí sýry, klobásy a jiné speciality, dále na návsi budou k dispozici dětmi vyhledávané projížďky na koních a divácky atraktivní chytání kaprů z kadě do ruky.

V sobotu okolo 14:00 hod přijede pozdravit návštěvníky do Holašovic Jihočeský rodák a český pohádkový král Zdeněk Troška.
Tak jako každoročně, bude jezdit do Holašovic z Českých Budějovic a zpět po dvou trasách (Branišov, Litvínovice) autobusová kyvadlová doprava dle jízdních řádů, které najdete společně s dalšími informacemi na internetu
Každý, kdo v době konání Selských slavností do Holašovic zavítá si jistě z nabízené skladby programu vybere.

Celodenní vstupné 70,- Kč/os
Děti od 6ti do 14ti let a ZTP s průkazem 30,- Kč/os
Děti do 6ti let s doprovodem a vozíčkáři s doprovodem ZDARMA

Srdečné pozvání všem !

Kontakt
Obec Jankov
část Holašovice
Ing. Jan Jílek, starosta
Tel.: 387 982 133, mob.: 775 106 025
E-mail: jan.jilek@popron.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.07.2008 v 23:31 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA