HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Milíř na pálení dřevěného uhlí na Jeleních Vrších

MILÍŘ NA PÁLENÍ DŘEVĚNÉHO UHLÍ NA JELENÍCH VRŠÍCH
Novopečtí hasiči a chlapi z Jeleních Vrchů postavili v sobotu 9.srpna 2008 na uhlišti v bývalé pískovně u Jeleních Vrchů. Před stavbou byl ještě jednou urovnán terén, který ve čtvrtek upravil bagr firmy Meliorace České Budějovice spol. s r.o., potom se vytýčil vlastní milíř. V jeho středu nejprve postavili "krále" ze třech tyčí, prostor mezi nimi vyplnili suchým chvojím.
Libín - S, folklorní sdružení
Když byl "král" hotov, začali stavět vlastní milíř - rovnat dříví. K dispozici jsme měli zhruba 10 prostorových metrů suchého smrkového dřeva. Dříví se skládalo na husto s co nejmenšími mezerami. Dříví se skládalo silnějším koncem dolů, vzniknul tak správný sklon milíře umožňující pokrytí "krytem".
Libín - S, folklorní sdružení
Nejprve se vyskládala první vrstva, pak druhá, následně třetí. Nejvyšší vrstva je "čepec". Až byl milíř vyskládán, byl přikryt "krytem", aby se zamezil přístup vzduchu, který jsme dělali z drnů a hlíny. Ve tři hodiny odpoledne zapálil milíř Hynek Hladík, plavební ředitel. Zapalovalo se ze spoda, zápalným kanálkem. Oheň krále zažehnul dřevo, Aby milíř nezhasl, ponechali jsme dole otvory na přívod vzduchu bez pokrývky, i na "čepci", později jsme je však zakryjeme. Nejprve vyhoří král, potom, materiál na úpatí středu. Oheň bude postupovat nahoru, shoří "čepec", odtud se oheň rozšíří v obráceném kuželu. Aby se mohl postup kontrolovat a zároveň regulovat přístup vzduchu, propíchají se pokrývkou otvory ke dřevu - "dýmníky".

Na přípravě a financování ukázky práce uhlířů se větší měrou podílí obec Nová Pec.
Libín - S, folklorní sdružení
Dříví nám poskytnul ENERGOFOREST s.r.o. Na budoucí uhliště býlo přivezeno ve středu 30.07.2008. Dvou a čtyřmetrová polena byla rozřezána na zhruba šedesáticentimetrové kusy.
Hlavní osobou zodpovědnou za stavbu a zapálení milíře plavební ředitel Hynek Hladík, za údržbu milíře a požární bezpečnost je odpovědný velitel novopeckých hasičů Pavel Martinák.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Den po zapálení, tedy v neděli 10. srpna 2008, byly s milířem problémy, dokonce dvakrát zhasnul, či tomu bylo blízko, když šli okolo turisté okolo při plavení dříví, milíř pěkně dýmal, jako ten v pohádce.
Libín - S, folklorní sdružení
11. srpna odpoledne však milíř zjevně fungoval tak, jak měl, jemně dýmal, v místech výdechů kouře vystupuje na povrch dehet. Hasiči, kteří o milíř nepřetržitě pečují, zjevně mají o milíř zájem. Nastudovali si na internetu informace o pálení dřevěného uhlí.

V úterý odpoledne milíř podle předpokladu hasičů - uhlířů částečně propadnul, bylo nutné doplnit pokryv mokrou zeminou. V místě výdechů kouře stále vystupuje na povrch dehet.

Na uhliště se dostanete, jestliže půjdete pěšky či pojedete na kole z Jeleních Vrchů podél plavebního kanálu směrem k Rosenauerově kapličce zhruba 400 metrů od křižovatky na Jeleních Vrších.

Ing. Hynek Hladík
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 13.08.2008 v 22:28 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA