HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ve Strakonicích skončil XVIII. Mezinárodní dudácký festival

Ve dnech 21. až 24. srpna 2008 proběhl ve Strakonicích 18. ročník mezinárodního dudáckého festivalu.
Město Strakonice čítající cca 25 000 obyvatel se v těchto dnech rozrostlo více jak dvojnásobně a návštěvníci festivalu se mohli setkávat s hudebníky, tanečníky a zpěváky z 15ti evropských zemí nejen na oficiálních festivalových scénách, ale po celém městě. K vidění byly velké přehlídkové koncerty v letním kině nebo na hradním nádvoří, koncert duchovní i vážné hudby, populárně naučné pořady v kině Oko. Všechny pořady měly vysokou návštěvnost a všude vládla příjemná a družná atmosféra, kterou podpořilo příznivé počasí. Nejmilejší setkání s dudáky se však konala v hospůdkách a ulicích města. Úžasný dojem po sobě zanechaly jak velké dudácké skupiny ze Skotska, Španělska a Francie a stejně tak menší skupiny v komorním složení. Pozadu nezůstaly ani české soubory, které byly také významně zastoupeny a v samostatném pořadu se představili i strakoničtí.

Letošní ročník festivalu se stal svátkem hudby, zpěvu a tance. 18. MDF skončil a za nedlouho započnou přípravy na další ročník.
18. MDF v číslech:
Účinkujících: 1050
Zahraničních souborů: 15
Českých souborů: 18
Dětských souborů: 11
Skupiny hrající středověkou hudbu: 4
Dudáků jednotlivců: 35
Počet návštěvníků: cca 36 000
Pořady: 2, průvody, 21 pořadů a doprovodné programy(volné scény, jarmarky)
Dudácký festival Strakonice

Mestske kulturni stredisko
meks@strakonice.cz

Ve Strakonicích skončil XVIII. Mezinárodní dudácký festival
Strakonice - Slavnostní průvod městem a dva galakoncerty v neděli odpoledne uzavřely program XVIII. mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Letošní přehlídka domácích i zahraničních folklórních souborů vytvořila několik rekordů: jednotlivé koncerty, průvody i volné scény navštívilo asi 35 tisíc diváků, účinkujících byla více než tisícovka.
Ředitelka Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích Eva Dresslerová připomněla, že k velkému zájmu veřejnosti výrazně napomohla mediální spolupráce s Českou televizí a s Českým rozhlasem. "Do Strakonic se na festival přijela podívat spousta lidí z celé České republiky i ze zahraničí. Přálo nám i počasí," dodala Eva Dresslerová.
Předseda programové rady dudáckého festivalu Zdeněk Bláha uvedl, že k úspěchu této čtyřdenní akce kromě jiného přispěla kvalitní dramaturgie jednotlivých programových bloků. "Úspěšným tahem bylo zařazení dvou nových pořadů - Středověké dudy a S dudami na jedné vlně, které dokázaly, že dudáckou hudbu je možné kombinovat například i s rockovými prvky," řekl Zdeněk Bláha a dodal, že obrovský byl i zájem o vystoupení na volných scénách, například před strakonickým pivovarem. Zdeněk Bláha lituje, že dudáckého festivalu se nemohly zúčastnit původně ohlášené soubory z Rumunska, Alžírska a Indie. Zdůraznil však, že to nic neubralo na umělecké úrovni přehlídky.
Několika koncertům přihlížel i zakladatel mezinárodního dudáckého festivalu a čestný předseda programové rady čtyřiaosmdesátiletý Josef Režný. "Viděl jsem, jak Pepík v průběhu festivalu duševně pookřál a moc mě to potěšilo," řekl Režného přítel Zdeněk Bláha.

Mestske kulturni stredisko
Strakonická televize

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 31.08.2008 v 22:55 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA