HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

13. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku

Již po třinácté zněly hlineckým Betlémem lidové písně z Čech, Moravy, Slovenska a Chorvatska. Ve dnech 29. - 31. 8. 2008 se zde konaly 13. Adámkovy folklorní slavnosti.
Hlinecký Betlém, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina každoročně vytváří neopakovatelnou kulisu tomuto setkání folklorních souborů.
Adámkovy folklorní slavnosti
2008
Adámkovy folklorní slavnosti
13. AFS byly rozloženy do tří dnů. Bohužel páteční vystoupení zahraničních souborů muselo být pro déšť zrušeno, ale v následujících dnech si diváci přišli na své.

Sobotního vystoupení dětských souborů, které zahájila starostka města Hlinska Magda Křivanová a náměstek ústřední školní inspektorky Jaroslav Müllner, se zúčastnil dětský soubor Turiec ze slovenského Martina. Diváky doslova učarovala melodičnost a temperament dívčí cigánské kapely. Dalšími soubory byly Malý Mionši z Dolní Lomné, kde zase exelovali mladí tanečníci, dětský soubor Červánek z Hradce Králové a samozřejmě i domácí soubor Vysočánek, který se uvedl velmi hezkým pásmem Voračky.
Nedělní program byl zahájen za krásného počasí. Po zaznění znělky FOS ČR hlavní program zahájila starostka města Hlinska Magda Křivanová. Dále se tohoto slavnostního aktu zúčastnili hejtman Pardubického Ivo Toman, poslankyně Parlamentu ČR Alena Páralová, poslanec Parlamentu ČR David Kavka a předseda FOS ČR Zdeněk Pšenica. Po oficialitách dostaly prostor dospělé soubory. Byly to Česká beseda z chorvatského Jazveniku, soubor Ivan Goran Kovačič ze Sisaku v Chorvatsku, Makovice ze slovenského Svidníku. Čechy a Moravu zastupovaly soubory Čtyřlístek z Nového Strašecí, který okouzlil svým pásmem "Chmelíčku, chmeli", Lipka z Pardubic, která po pěti letech obnovila činnost. Portáš z Jasenné předvedli překrásné valašské tance a nemohu si odpusti. jednu perličku. Portáši se těsně před odjezdem do Hlinska zranil tanečník. Vzhledem k tomu, že nebyl náhradník, vyřešili vzniklou situaci tak, že do mužského kroje oblékli uměleckou vedoucí. Na závěr odpoledne pak vystoupil s omlazeným souborem hlinecký Vysočan, který si za tance Mazura a Švec vysloužil od diváků potlesk na otevřené scéně.
Adámkovy folklorní slavnosti
Adámkovy folklorní slavnosti
Celé 13. AFS se dají považovat za nejvydařenější ze všech ročníků, a to jak výběrem a úrovní souborů tak i návštěvností, která byla letos rekordní.

Závěrem je nutné ještě uvést, že hlavními pořadateli jsou Město Hlinsko a Folklorní sdružení ČR. Spolupořadateli pak jsou Městský kulturní klub Hlinečan, OS přátel Betléma, SLS Vysočina a soubory Vysočan a Vysočánek. Veškerá tíha organizace festivalu leží na členech souboru Vysočan, kteří se svého úkolu zhostili velice dobře. Záštitu nad konáním hlineckých slavností převzali hejtman Pardubického kraje Ivo Toman, poslankyně PČR Alena Páralová a náměstek ústřední školní inspektorky Jaroslav Müllner.

Slavík Milan, ředitel 13. AFS v Hlinsku
(Městský kulturní klub Hlinečan,
hlinecan@hlinsko.cz, tel: 469 311 101 )

Adámkovy folklorní slavnosti
2008

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 07.09.2008 v 15:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA