HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

B o r š i č a n é, lidová kultura Boršic u Blatnice 1908-2008

V pátek 19. září 2008 ve 20:00 začne v kulturním domě v Boršicích u Blatnice pořad, na jehož přípravě Boršičané pracují už několik měsíců. Bude to úplně poprvé, co Boršičané, letos vzniknuvší mužský sbor, zazpívají ve své rodné obci.
Co čeká toho, kdo se v pátek vypraví do Boršic? Asi především hledání odpovědi na otázku, kam a jak se posunula lidová kultura Boršic u Blatnice za posledních sto let. Stanete se svědky živého porovnání žhavé boršické současnosti s její minulostí.
V pořadu vystoupí Old Stars Hradišťan s CM Mladí Burčáci a CM Burčáci, protože se bude vzpomínat na legendárního hradišťského primáše Jaroslava Staňka, který neméně legendárním způsobem posbíral a proslavil tanec boršická sedlácká. Na kamaráda primáše Staňka a na příběh boršických zavzpomíná jeho kamarád a dlouholetý spoluhráč ve staré muzice Hradišťanu, basista Jan Vančura.
Z hlubin času a zapomnění se pokusíme vytrhnout posledního boršického primáše a naživo zahraje primáš nový, na kterého se v této obci čekalo celé jedno století. Radima Vojtka doprovodí CM ZUŠ Uh. Ostroh vedená Františkem Říhou.
Přes propast pětapadesáti let k přítomným posluchačům promluví PhDr. Olga Kadlčíková - Hrabalová, která v roce 1953 sepsala o Boršicích svoji disertační práci na téma Boršice u Blatnice, příspěvky k historicko - ethnografické monografii moravskoslovenské obce. No, ale nebudeme sem psát všechno, něco si necháme také jako překvapení. Přijeďte se podívat do Boršic u Blatnice sami.
Pořad, ve kterém se snoubí muzika, zpěv, tanec a také pronikání do hloubky, nebude zjevně poslední. Boršičané by podobný typ setkávání chtěli připravovat s různými hosty pravidelně. Už teď se mají folkloristé fajnšmekři i mladí lidé, kteří začínají hledat k lidové kultuře vztah, na co těšit. Autoři pořadu jsou Vít Hrabal a Vlastimil Ondra. Po vystoupení bude následovat beseda u cimbálu s CM Burčáci.
Na pořad B o r š i č a n é, lidová kultura Boršic u Blatnice 1908-2008 navazuje výstava historických fotografií a krojů z Boršic u Blatnice. Tu si můžete prohlédnout před pořadem v místní škole. Tož, dojeďte spíš a uděláte si úplný obrázek. Výstavu autorsky připravili: Alena a Vít Hrabalovi.

Mgr. Vlastimil Ondra
Nivnice
mobil: 737 35 59 53
skype: malucka_nivnicka
učitel 1.stupně ZŠ Bánov:
http://ban507.pfnet.eu
vedoucí folklorních souborů:
Nivnička z Nivnice: www.nivnicka.cz
Kuřátko z Bánova : www.kuratko.unas.cz

Nivnička

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Nivnička
Zveřejněno 16.09.2008 v 23:24 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA