HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Martinské hody v Kostelanech n. M.

Martinové byli na besedě u cimbálu ve výhodě
aneb jak lze změnit termín zaužívaných slováckých hodů
Kostelany nad Moravou - S originálním nápadem přišli organizátoři nové zakládající tradice ve slovácké obci u Uherského Hradiště. Na "obyčejnou" besedu u cimbálu si pozvali v sobotu 15. listopadu do Kulturního domu muže honosící se jménem Martin, jehož svátek má už předvídat začátek zimního období. A ti kteří se tak jmenují měli hned několik výhod. Krojovaný a Martin vedle krojovaného účastníka měl vstupné za poloviční cenu. A když by dokonce Martin přijel na bílém koni (ten se vyjímal v životní velikosti na pódiu nad veselící společností), tak zcela zdarma. Večerní Besedu s Martinem zde pořádali už potřetí a měla být jako připomínka původního termínu hodů.
Kostelany nad Moravou
"U nás v Kostelanech došlo ke změně termínu konání slováckých hodů - byly přesunuty asi před dvanácti lety z tradičního termínu Martinských hodů na termín vysvěcení kostela, mimo jiné protože na Martina je prý zima. Na hody tedy připadl termín druhého víkendu v září. Jenže potom se ve stejném termínu v Uherském Hradišti rozhodli založit novou tradici Slavnosti vína a nastal problém s půjčováním krojů a sháněním muziky. Takže se naše hody musely znovu posunout, tentokrát na třetí týden v září. Proto se snažíme připomínat původní termín konání tradičních hodů v Kostelanech nad Moravou na svátek sv. Martina pořádáním besed u cimbálu slavnostně oděni do našich krojů," osvětluje záměr akce hlavní organizátor z občanského sdružení Lajbl Pavel Smělík. A proč u toho bude asistovat místo domácí dolňácké muziky přespolní z Horňácka? "Dlouho jsem snil o tom, že nám tady na Dolňácku rozproudí krév horňácká muzika. A navíc s věhlasným primášem Martinem Hrbáčem v čele. Když jsem se ve Velké nad Veličkou posilněnej klobáskama a slivovicou potkál s Martinem u jedného pisoára, bylo to raz dva rozhodnuté...", dodává se smíchem folklorní aktivista Pavel Smělík, který byl mimo jiné na jaře ve vítězném družstvu, které vyhrálo Horňácké kosení v Malé Vrbce.

Tonda Vrba

Kostelany nad Moravou
Kostelany nad Moravou
Kostelany nad Moravou
Kostelany nad Moravou
Kostelany nad Moravou
Kostelany nad Moravou
Kostelany nad Moravou
Kostelany nad Moravou
Foto Josef Tymonek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Kostelany nad Moravou
Zveřejněno 22.11.2008 v 20:50 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA