HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Čas vzpomínek, radosti, naděje

K desátému výročí od založení OS Hradišťan připravili v Klubu kultury v Uherském Hradišti 22.listopadu 2008 celovečerní pořad Čas vzpomínek, radosti, naděje věnovaný rovněž 30. výročí úmrtí J.V.Staňka.
Folklorní soubor Old stars Hradišťan vznikl v roce 1998 z iniciativy bývalého tanečníka Hradišťanu Milana Staška, který se schází s dalšími nadšenci aby oživili již legendární choreografie J. V. Staňka. Dlouhodobě s nimi spolupracuje CM Linda s primášem Stanislavem Škubalem. Propojení přináší další interpretační možnosti a vznik dalších choreografií. Diváci je mohli spatřit na třech kontinetech např. v Brazílii, Mexiku, Německu, Francii atd. Na našich podiích nalezli příznivce třeba v Praze, Plzni, Přerově nad Labem, Kunovicích, Uh. Hradišti....
K desátému výročí od založení připravili v Klubu kultury v Uh. Hradišti dne 22. listopadu 2008 celovečerní pořad "Čas vzpomínek, radosti, naděje" věnovaný rovněž 30. výročí úmrtí J. V. Staňka. V režii autora pořadu Milana Staška za výtvarné spolupráce Josefa Kiesewettera a Zdeňky Opočenské se postupně představili tanečníci Old star Hradišťan a Národopisný soubor gymnázia Uh. Hradiště vedený Lenkou Kraváčkovou a sólisté. Ve svojí premiéře zazpíval mužský pěvecký sbor Old stars Hradišťanu se sbormistrem Janem Vančurou.
Večer zpestřily CM Linda, Hudecká muzika Miroslava Minkse, kvartet ve složení klavír, housle, klarinet a šestistrunná akustická basová kytara pod vedením Jana Černíčka. Hosty byly muzikantské legendy hudecké muziky Pondělníci s primášem Františkem Hamadou - stále ještě junákem ve věku 94 let, se zpěvákem Janem Vančurou (81).
Program byl vskutku pestrý s tanci z Dolňácka, Hrozenské, Boršické a Uherskohradišťské sedlcké, tance z Polany, Suchova, Velké nad Veličkou, Častkova a dalších oblastí.
Muziky se sólisty Věrou Domincovou, Jaroslavem Kolečkářem st, Bronislavou Zelingerovou, Janem a Miroslavem Minksovými, Jiřinou Mikloškovou, Milanem Staškem a Vladanem Nejezchlebou obsáhly regiony od Zlína, přes Luhačovské zálesí, Horňácko až po Uherskohradišťsko.
Na hudebních úpravách se podíleli Stanislav Škubal, J. V. Staněk, Jan Černíček, Miroslav Minks a Ladislava Hetmerová. Tančilo se v choreografii J.V.Staňka, Kateřiny Černíčkové, Milana Staška.
"V současné době nastávává v Old stars Hradišťan omlazování tanečního souboru. Zakladatelé se omlouvají z důvodů rodinných, pracovních, zdravotních. Vítáme všechny, kteří si chtějí zatančit. Proto jsme přijali do naší skupiny gymnazistu Martina Pěchu, bývalého krále z Jízdy králů v Kunovicích a opakované vítěze ve zpěvu a cifrování na různých dětských soutěžích. Naopak jsme přijali s vervou tančícího starostu Uh.Hradiště Libora Karáska, minulý rok slavícího abrahamoviny", popisuje aktuální stav vedoucí Milan Stašek.
Je veřejným tajemstvím, že se oslavencům doslovně hrnou pozvánky k účinkování. A to ne jenom od nás. Na rok 2009 se mohou rozhodnout pro Maďarsko či Japonsko.

Zdeněk Ondrášek


Se souhlasem autora poskytl A. Vrba.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Uherské Hradiště
Zveřejněno 30.11.2008 v 22:59 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA