HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Čas vzpomínek, radosti, naděje

K desátému výročí od založení OS Hradišťan připravili v Klubu kultury v Uherském Hradišti 22.listopadu 2008 celovečerní pořad Čas vzpomínek, radosti, naděje věnovaný rovněž 30. výročí úmrtí J.V.Staňka.
Folklorní soubor Old stars Hradišťan vznikl v roce 1998 z iniciativy bývalého tanečníka Hradišťanu Milana Staška, který se schází s dalšími nadšenci aby oživili již legendární choreografie J. V. Staňka. Dlouhodobě s nimi spolupracuje CM Linda s primášem Stanislavem Škubalem. Propojení přináší další interpretační možnosti a vznik dalších choreografií. Diváci je mohli spatřit na třech kontinetech např. v Brazílii, Mexiku, Německu, Francii atd. Na našich podiích nalezli příznivce třeba v Praze, Plzni, Přerově nad Labem, Kunovicích, Uh. Hradišti....
K desátému výročí od založení připravili v Klubu kultury v Uh. Hradišti dne 22. listopadu 2008 celovečerní pořad "Čas vzpomínek, radosti, naděje" věnovaný rovněž 30. výročí úmrtí J. V. Staňka. V režii autora pořadu Milana Staška za výtvarné spolupráce Josefa Kiesewettera a Zdeňky Opočenské se postupně představili tanečníci Old star Hradišťan a Národopisný soubor gymnázia Uh. Hradiště vedený Lenkou Kraváčkovou a sólisté. Ve svojí premiéře zazpíval mužský pěvecký sbor Old stars Hradišťanu se sbormistrem Janem Vančurou.
Večer zpestřily CM Linda, Hudecká muzika Miroslava Minkse, kvartet ve složení klavír, housle, klarinet a šestistrunná akustická basová kytara pod vedením Jana Černíčka. Hosty byly muzikantské legendy hudecké muziky Pondělníci s primášem Františkem Hamadou - stále ještě junákem ve věku 94 let, se zpěvákem Janem Vančurou (81).
Program byl vskutku pestrý s tanci z Dolňácka, Hrozenské, Boršické a Uherskohradišťské sedlcké, tance z Polany, Suchova, Velké nad Veličkou, Častkova a dalších oblastí.
Muziky se sólisty Věrou Domincovou, Jaroslavem Kolečkářem st, Bronislavou Zelingerovou, Janem a Miroslavem Minksovými, Jiřinou Mikloškovou, Milanem Staškem a Vladanem Nejezchlebou obsáhly regiony od Zlína, přes Luhačovské zálesí, Horňácko až po Uherskohradišťsko.
Na hudebních úpravách se podíleli Stanislav Škubal, J. V. Staněk, Jan Černíček, Miroslav Minks a Ladislava Hetmerová. Tančilo se v choreografii J.V.Staňka, Kateřiny Černíčkové, Milana Staška.
"V současné době nastávává v Old stars Hradišťan omlazování tanečního souboru. Zakladatelé se omlouvají z důvodů rodinných, pracovních, zdravotních. Vítáme všechny, kteří si chtějí zatančit. Proto jsme přijali do naší skupiny gymnazistu Martina Pěchu, bývalého krále z Jízdy králů v Kunovicích a opakované vítěze ve zpěvu a cifrování na různých dětských soutěžích. Naopak jsme přijali s vervou tančícího starostu Uh.Hradiště Libora Karáska, minulý rok slavícího abrahamoviny", popisuje aktuální stav vedoucí Milan Stašek.
Je veřejným tajemstvím, že se oslavencům doslovně hrnou pozvánky k účinkování. A to ne jenom od nás. Na rok 2009 se mohou rozhodnout pro Maďarsko či Japonsko.

Zdeněk Ondrášek


Se souhlasem autora poskytl A. Vrba.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Uherské Hradiště
Zveřejněno 30.11.2008 v 22:59 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA