HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Kulturní kalendář MSP - jaro 2009

Přehled kultruních akcí pořádaných Muzeem středního Pootaví
Muzeum středního Pootaví Strakonice
Vás zve na vernisáže výstav
Historie protiletadlového vojska Armády ČR
v úterý 28. dubna 2009 ve 14 hodin
Připomenutí - Jindřich Krátký
ve čtvrtek 30.dubna 2009 v 16 hodin
Stálá expozice muzea včetně výstupu na věž Rumpál bude otevřena 1.května 2009, v květnu a červnu bude přístupná denně mimo Po od 9 do 16 hodin.
Zámecká galerie bude v roce 2009 uzavřena!
Upozorňujeme návštěvníky a badatele, že kanceláře muzea budou kvůli rekonstrukci budovy na II.nádvoří strakonického hradu přestěhovány do zámecké galerie, hradního paláce na II.nádvoří a do Husovy ulice.
Historie protiletadlového vojska
První odborná výstava letošní sezóny Muzea středního Pootaví Strakonice představí devadesátiletou historii protiletadlového vojska české armády a téměř šedesát let 251.protiletadlového oddílu, který je dnes součástí strakonické brigády V Lipkách.
V polovině roku 2008, kdy se v muzeu začaly připravovat výstavy další sezóny, navrhl příslušník 25.protiletadlové raketové brigády praporčík Petr Jaroš téma Historie protiletadlového vojska. Následné vyhledávání historických dokumentů nás přivedlo k oslovení několika pamětníků a odborníků a musíme říci, že bez pomoci plukovníka v záloze, ing. Jindřicha Petráska bychom dlouho tápali. Díky němu jsme mohli požádat o konkrétní předměty a doklady Vojenský historický ústav Praha VHÚ), jehož zaměstnanci nám vyšli ochotně vstříc.
Ve výstavních prostorách muzea v hradu uvidí návštěvníci hlavně uniformy a vybavení protiletadlových dělostřelců prvorepublikové armády, vojáků od Tobruku, z východní fronty či výstroj vojáků od 50.let do současnosti. Vše doplní dobová vyznamenání, vojenské řády, vojsková označení, fotografie, vybavení velitelského stanoviště, modely zbraňových systémů a další. Velkou část věnujeme dokumentům, které přiblíží historii protiletadlového oddílu od jeho vzniku v Hluboši u Příbrami až po působení ve Strakonicích. V další části výstavy se autoři pokusí ukázat současnou protiletadlovou brigádu, účast jejích příslušníků v misích, spolupráci s městem či cvičení a střelby v zahraničí.
Výstavu zahájíme 28.dubna ve 14 hodin ve výstavních prostorách muzea za účasti příslušníků 25.PLRB Strakonice, představitelů města a VHÚ. Návštěvníci si vše mohou prohlédnout až do 21.června 2009. Od července zde bude výstava, věnovaná historii vaření piva ve Strakonicích.
PhDr. Miroslav Špecián
Prácheňáček přinese jaro do mlýna
4. dubna 2009 od 10 do 16 hodin
Od 4.dubna 2009 se opět návštěvníkům otevře vodní mlýn v Hoslovicích. Druhou sezónu chce zahájit Muzeum středního Pootaví, které areál národní kulturní památky spravuje, ve znamení blížících se Velikonoc a počátku jara. Návštěvníci zhlédnou ve světnici malování kraslic, budou si moci vyzkoušet pletení pomlázek či vyřezat vrbovou píšťaličku a ochutnat tradiční velikonoční pečivo přímo z pece. Jaro do mlýna přinesou i členové strakonického folklorního souboru Prácheňáček. Věříme, že stejně jako loni mezi nás přijde krajánek s harmonikou a své umění předvede pekař Augustin Sobotovič.
V této souvislosti musíme upozornit, že zákaz vjezdu osobních aut a autobusů po úzké silničce ze vsi ke mlýnu bude platit i v tomto roce. Pouze pro osoby zdravotně postižené jsou určena dvě parkovací místa.
Po úspěšné loňské sezóně, kdy mlýn navštívilo více než 18 tisíc lidí, si dovolujeme po roce opět pozvat příznivce hoslovického mlýna na sobotu 4.dubna. V 10 hodin dopoledne otevřeme branku a program skončí v 16 hodin.
PhDr. Miroslav Špecián


STŘEDOVĚKÝ VODNÍ MLÝN
HOSLOVICE
5. dubna - 27. září 2009
Otevřeno: duben, květen, září
Út - Pá 13 - 16 hod., So a Ne 10 - 16 hod.
červen - srpen
Út - Pá 13 - 17 hod., So a Ne 10 - 17 hod.
Připomenutí - Jindřich Krátký
obrazy a kresby
(30. dubna - 21. června)
Slavnostní zahájení výstavy proběhne v Jelence 30. dubna v 16 hodin
K výstavě promluví PhDr. Jana Potužáková
V hudební části vystoupí kytarové duo Pavla Půty


ORBIS trio
Koncert v kapitulní síni: úterý 7. dubna 2009 v 19.30 hodin
Petra Vilánková - housle
Petr Malíšek - violoncello
Stanislav Gallin - klavír
Trio bylo založeno v roce 2007. Všichni členové tria patří ke špičce současné mladé generace a mají za sebou bohaté koncertní zkušenosti jak sólistické, tak i jako komorní hráči. Díky tomu se Orbis trio rychle zařadilo mezi nejvyhledávanější mladé komorní soubory. Hned v první sezóně působení odehrálo trio asi 20 koncertů s vynikající odezvou publika i pořadatelů. V září 2008 se Orbis trio jako jediný soubor z České republiky zúčastnilo semifinále prestižní soutěže "Commerzbank Chamber Music Award" v německém Frankfurtu, kam bylo na základě nahrávky vybráno a pozváno pouze 10 souborů z celého světa. Trio průběžně prochází konzultacemi u členů renomovaných komorních souborů (Wihanovo kvarteto, Pražské trio, Kociánovo kvarteto...) a u vynikajících sólistů (Josef Suk, Martin Kasík, Daniel Veis).
rezervace na tel:383 321 537, na emailu: helena.petru@muzeum-strakonice.cz
vstupné: 50,- Kč;

Markéta Špeciánová
Muzeum středního Pootaví
Zámek 1
386 01 Strakonice
Tel: 383 321 537
marketa.specianova@muzeum-strakonice.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Muzeum středního Pootaví
Zveřejněno 15.03.2009 v 14:04 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA