HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zahrajte ně, Majstre...

Z koncertu Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče a jeho hostů k primášovým sedmdesátinám v jeho bydlišti ve Veselí nad Moravou
"Kdyby to náhodú vyšlo, tak za pět rokú tady naschle," vzkázal "Majstr" na závěr k nadšeným divákům.
Zdá se letošní rok bude pro skvělého horňáckého primáše a zpěváka Martina Hrbáče rokem připomínání jeho významného životního jubilea, řadou jeho programů či bloků na různých místech republiky. A proč ne, vypadá to, že sedm křížků na bedrech není pro něho žádný veliký věk. Usměvavý "Majstr" má zdraví, chuť stále muzicírovat, je zábavný a vyzařuje z něho radost ze života. "Bez hry na housle bych umřel," prohlásil v jednom z rozhovorů pro noviny.
V jaké současné formě oslavenec je se potvrdilo i v neděli 10.května ve Veselí nad Moravou. Martin si pozval do programu Zahrajte ně, Majstre... před zaplněné hlediště kina Morava řadu svých dvorních zpěváků, které nejčastěji jeho muzika doprovázela. Přijeli praví Horňáci-rodáci Luboš Holý z Brna, Jaroš Hrbáč z Uherského Brodu, Jožka Kútný ze Bzence, Svaťa Kučera z Uherského Hradiště, Martin Zálešák, Martin Prachař z Velké nad Veličkou a především horňácká žijící legenda "pan rídící" František Okénka z Hrubé Vrbky, který předvedl v téměř devadesáti letech exkluzivní pěvecký výkon. Nejeden zde přítomný daleko mladší zpěvák před ním musel hluboko smeknout poklonu k zemi. Diváci také všechny vystupující řádně oceňovali bouřlivým potleskem. Škoda, že z Javorníku nemohla přijet kvůli zdravotním potížím avizovaná další bohatýrka horňáckého folkloru Anna Kománková.
Veselí nad Moravou
Veselí nad Moravou
Veselí nad Moravou
Kolektivní vystoupení předvedl taneční soubor starší Veličky, ženský sbor starší Veličky, dívčí sborek mladší Veličky a mužský horňácký sbor z Hrubé Vrbky pod vedením Jury Miškeříka. Nechyběly ani sólové "kúsky" Hrbáčových mladých muzikantů v podání konzervatoristů - cimbalisty Petra Pavlince či houslisty Mirka Kolacii.
Celý pořad moderoval jeho tradičním svérázným způsobem Breťa Rychlík, který také asistoval při "polévání knihy" a CD (historické, dosud nepublikovatelné nahrávky Martina Hrbáče) Zahrajte ně, Majstre... vydané vydavatelstvím Albert z Boskovic právě k jeho sedmdesátce.

Text, foto: Antonín Vrba

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Veselí nad Moravou
Zveřejněno 16.05.2009 v 15:30 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA