HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

8. Jihlavské folklorní léto 2009

Osmý ročník Mezinárodní přehlídky folklorních souborů "Jihlavské folklorní léto 2009", kterým Horácký soubor písní a tanců Vysočan oslaví 55. let své činnosti se stane součástí největších městských slavností v Jihlavě pod názvem "Jihlavské havíření 2009".
Na přelomu jara a léta - od 18. do 21.6.2009 se v Jihlavě uskuteční VIII. ročník Mezinárodní přehlídky folklorních souborů "Jihlavské folklorní léto 2009". Naše přehlídka už mezi jihlaváky začíná být známým vstupem Vysočanu na kulturní scénu a získala si řadu příznivců. Prostě Jihlava si tradic začíná vážit a právě to je hlavním úkolem i cílem pořádání těchto přehlídek. Jde nám to trochu pomaleji, než bychom si přáli. Proč vlastně Jihlava, mimo velmi populárních umělců, není schopná zajistit návštěvu na kulturních pořadech. A stačí se podívat mírně na východ nebo na západ a zde už zájem je. Možná je to tím, že se místních občanů dotkl odsun německých jihlaváků po válce. Pak si vlastně většina místních obyvatel k městu svůj vztah buduje. V každém případě je to čím dál tím lepší a o místní kulturu zájem pomalu roste. Jestli naučíme lidi milovat tradice, budou mít rádi i své město a kraj.
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Letos má Vysočan hned dva důvody organizovat přehlídku ve větším stylu, než tomu bylo doposud. Prvním významným důvodem, především pro soubor Vysočan, je oslava 55 let činnosti souboru. Vysočan pracuje na kulturní scéně Jihlavy, dalších měst a různých festivalů ČR již přes půl století a prakticky stejnou dobu reprezentuje Jihlavu i v zahraničí. Druhým důvodem, který patří městu Jihlava jako významné hornické oblasti, je 13. Setkání hornických měst a obcí. Hostitelem bude letos právě Jihlava ve dnech 19. - 21.6.2009. Pravděpodobně nejvýznamnější kulturní akce za několik posledních let, bude realizována pod názvem Jihlavské havíření. Bude se skládat ze čtyř hlavních částí, které pozvou diváky do Jihlavy a vybrány byly akce, které již v Jihlavě znamenají významnou kulturní tradici:
· Tradiční Havířský průvod sestávající z historických postav z dob dolování stříbra v Jihlavě ( potká se v historické části Jihlavy s krojovaným průvodem účínkujících JFL2009).
· Koncert bez hranic, kdy několik pódií v Jihlavě bude patřit především profesionálním umělcům.
· Třetí významnou kulturní události bude tedy naše VIII. Mezinárodní přehlídka folklorních souborů "Jihlavské folklorní léto 2009" dále jen JFL2009
· Den Ježka, slavností našeho významného jihlavského výrobce výborného piva Ježek.
Právě významný ročník nás donutil zamyslet se a dát naší přehlídce novější kabát. Požádali jsme letos pracovníky na zahraničních vztazích FOS ČR, jehož je Vysočan řádným členem o pomoc zajistit pro rok 2009 atraktivní soubory z Evropy, ale i ze zámoří.

Příjezd zahraničních souborů očekáváme v Jihlavě ve středu 17. června 2009 dopoledne a první vystoupení pod názvem Naši hosté I mohou diváci vzhlédnout již týž den odpoledne na Masarykově náměstí na hlavním pódiu v 16.00 hod.. I pátek bude patřit pouze zahraničí a program Naši hosté II již bude sloučen s dalšími vstupy Jihlavského havíření. Večer pak vystoupí DFS Mladosť ze Slovenska v 19.00 na chatové osadě Okrouhlík. Sobota dopoledne patří příjezdu dalších folklorních souborů, tentokrát z České republiky. V 10.00 hod. bude krojovaný průvod, který se na určených místech historické Jihlavy potká s havířským průvodem. Odpoledne bude 1. slavnostní vystoupení všech našich hostů pod názvem " Dostaveníčko v Jihlavě na rynku" s účastí minimálně 250 účinkujících. Večer v 19.00 hod se sejdou všechny soubory a muziky v estrádním sále DKO v Jihlavě, kam tentokrát zveme také návštěvníky z řad veřejnosti na společný večer. Návštěvníci si mohou zatančit, zazpívat nebo se naučit nový tanec a věřím, že šance bude i na nějaký ten exotický tanec. Budete-li chtít cimbál, určitě bude a to v rukou těch nejlepších muzikantů z ČR a totéž platí o všem, co vám nabídne jak domácí, tak zahraniční muzikantská scéna naší přehlídky. Vstup na tuto akci je zdarma. V neděli budeme diváky bavit dál. Dopoledne v 10.00 hod je pozveme do Brtnice na Kovadliny, kde budeme hosty této významné kulturní události s pořadem Folklorní kytička Kovadlinám a zde vystoupí Gruzinci v oblecích Ninja se svými atraktivním pořadem, Řekové a Mladosť Slovensko. Návštěvníci ZOO budou v 10.00 opět svědky tanečního vystoupení v areálu nebo v indiánské vesnici. Odpoledne bude II. slavnostní vystoupení opět na Masarykově náměstí v Jihlavě. V pořadu "Zpívej, Horácko milé" se s námi naši hosté rozloučí tím nejlepším, co do Jihlavy přivezou.

Scénář obou slavnostních pořadů připravuje ředitel a zakladatel přehlídky Jan Havel, ekonomické zajištění ing. Eva Jarošová, organizační zajištění členové souboru Vysočan.
Jak řekl při jednom jednání Valné hromady předseda FOS ČR pan Zdeněk Pšenica."Prostě Vysočan je marka a tu musíme udržet". Věřte, že členové Vysočanu pro to udělají všechno. 55 let je nekonečné množství práce a já tímto děkuji především Městu Jihlava, Kraji Vysočina, Ministerstvu kultury ČR, FOS ČR a HORFOS, firmám BOSCH, Jihlavský pivovar, Centrostav a mnoha dalším sponzorům a příznivcům za to, že umožňují dál rozvíjet lidové tradice Vysočanu i dalším členům našeho sdružení FS Dřeváček a DFS Jeřabinka. S cílem omladit řady Vysočanu, zakládáme další folklorní soubor Vysočánek. Sem se mohou hlásit děti od 10ti do 15ti let a bude vlastně takovou přípravkou pro Vysočan. Vedoucím souboru budou zkušená děvčata z Vysočanu a příjem dětí bude již od září 2009. Oficiální činnost bude zahájena v roce 2010.

Dovolte mi na závěr se rozloučit našim sloganem "Hrajte muzikanti vesele, ať se mé srdéčko zasměje".

Jan Havel
Vedoucí HSPT Vysočan
ICQ 312643919
Skype jenahavel
www.vysocan.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 09.06.2009 v 23:05 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA