HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Malý Radhošť - neuvěřitelných čtyřicet let

Vystoupení ke 40. výročí souboru Malý Radhošť ve Valašském muzeu v přírodě dne 20. června 2009
V roce 1947 vznikl Valašský krůžek, později přejmenovaný na Soubor valašských písní a tanců Radhošť a netrvalo ani moc dlouho a mnozí souboráci - rodičové se začali zabývat otázkou, jak zapojit do souborové činnosti také své děti. Dětí přibývalo a situaci bylo nutno řešit. Řešení vzal do svých rukou pan Václav Bradáč se svojí ženou Františkou, kteří v roce 1969 začali se skupinou dětí nacvičovat valašské tance a písničky. Skupina dostala název Malý Radhošť a brzy se mohla pochlubit i účinkováním na veřejnosti. Panečku, to byla motivace, zvláště, když děti mohly vystupovat s dospělým souborem. Zájem o práci v Malém Radhošti rostl a do nácviků se postupně zapojovali ogaři a cérky z řad dospělého souboru, aby se to množství dětí dalo zvládnout. Osvědčilo se také rozdělení dětí do tří věkových skupin. Z Malého Radhoště vyrostlo těleso, ve kterém v průběhu roku nacvičuje okolo stovky dětí.
Soustavná a poctivá práce s dětmi přináší i své výsledky. Soubor se pravidelně zúčastňuje soutěžních přehlídek dětských folklorních souborů, pravidelně postupuje do krajského kola a několikrát si vybojoval účast i na národní přehlídce. Vedle toho absolvuje každý rok celou řadu vystoupení, ať už doma nebo v zahraničí. Vyznamenáním jsou vždy vystoupení na mezinárodních folklorních festivalech v Rožnově, ve Strážnici, v Třebíči, ve Frenštátě,v Liptále, v Sárváru, či Körmendu.
Členství v Malém Radhošti není jenom o tom, že se děti učí tančit, zpívat, případně něco o zvykosloví, že se učí úctě k tradici, ke kroji, ke kraji, ve kterém žijí, odpovědnosti a práci v kolektivu, ale také o poznávání jiných míst, jiných kultur - zejména na folklorních festivalech se mohou setkávat s účastníky mnohdy i z exotických zemí.
Soubor Malý Radhošť má nespornou výhodu, že jej při vystoupeních doprovází "živá" cimbálová muzika. Nejprve to byla cimbálová muzika dospělého souboru Radhošť, později tzv. Malá souborová muzika. V posledních letech spolupracuje soubor s dětskými cimbálovými muzikami ze Základní umělecké školy v Rožnově. První byla cimbálová muzika "Šťuhélek", děti ale odrostly, a tak Zita Vinklerová vypiplala další muzičku - ti si říkali "Ogaři a cérky", ale i ti se už rozlétli do světa, a v současné době souborová vystoupení doprovází další generace malých muzikantů, která si říká "Muzička Malého Radhoště".
Děti dospívají, odcházejí na střední školy, mění své zájmy, někteří přecházejí do dospělého souboru Radhošť, s některými ztrácíme kontakt, ale nejvíc srdce zahřeje, když se k nám vracejí coby rodiče se svými ratolestmi a zakládají tak další a další generace Malého Radhoště.
Srdečně zveme na vystoupení souboru Malý Radhošť ke 40. výročí jeho založení, které se uskuteční ve Valašském muzeu v přírodě dne 20.června 2009 od 15 hod.
20.6.2009

Ing.Petr Dobrovolný
Předseda Spolku přátel souboru Radhošť
pedobrovolny@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 14.06.2009 v 12:20 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA