HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Folklorní festival V zámku a podzámčí 2009

Tisková zpráva - shrnutí
Během uplynulého víkendu, 19. a 20. června 2009, se v Přerově uskutečnil 3. ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí, tentokrát s podtitulem Debe decke tak belo.
. Pořadatelem festivalu byl Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadatelem Muzeum Komenského v Přerově, finančně se spolupodílely Olomoucký kraj a Město Přerov. Kvůli nepříznivému počasí bylo dějiště celé akce přesunuto do Klubu Teplo na přerovském Horním náměstí. Festival zahájil komponovaný pořad Vzpomínky židovské ulice, ve kterém nejprve zahrála zazpívala klezmerová hudební skupina Simcha z Ostravy. Ve druhé polovině pořadu divákům přiblížila atmosféru zaniklé místní židovské komunity a její kulturu, za pomoci dobrovolníků a folklorního souboru Haná Přerov, taneční skupina Rut z Prostějova. V rámci tohoto pořadu bylo vybráno na dobrovolném vstupném 1 719 Kč, které budou předány Ústavu sociální péče v Přerově.
Haná, folklorní soubor
V sobotu dopoledne zahájili festival jeho ředitelka Mgr. Kristina Glacová, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Radovan Rašťák a ředitel Muzea Komenského v Přerově Mgr. Radim Himmler. Poté vystoupily dětské soubory Perlyna z Ukrajiny a Belencéres z Maďarska, které do Přerova dorazily díky spolupráci s folklorním festivalem Kunovské léto. Přesně v poledne začalo finále 3 ročníku dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč. Jednotlivé soutěžící doprovázela cimbálová muzika Primáš. V 1. kategorii (do 10 let) zvítězila Eliška Zbožínková, ve 2. kategorii (do 15 let) Lucie Netopilová a poslední kategorii (do 21 let) vyhrála Miroslava Zalubilová. Cenu poroty získal Marek Pleva. Protože se během sobotního dopoledne poněkud vyčasilo, mohla na Horním náměstí probíhat soutěž pro děti - na celkem osmi stanovištích musely plnit tematické úkoly - vyzkoušely si, jak náročná je výroba koláče, od natrhání jablek až po samotné upečení.
Haná, folklorní soubor
Hlavním program festivalu, probíhající v sobotu odpoledne, se jmenoval Kdyby vždycky tak bylo, to by se nám líbilo. Kromě pořádajícího souboru Haná Přerov se divákům představily soubory Salajka z Dambořic (hanácké Slovácko a Kyjovsko), Bajdyš z Třebíče (Horácko), Górole z Mostů u Jablunkova (Lašsko), Líšňáci z Líšně a ženský pěvecký sbor Babčice ze Spytihněvi (Slovácko). Festival zcela jistě nezklamal svou uměleckou úrovní účinkující ani diváky, kterých však bylo kvůli počasí ve srovnání s předchozími ročníky poněkud méně.

Mgr. Lubor Maloň
581 250 543

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Haná, folklorní soubor
Zveřejněno 23.06.2009 v 00:15 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA