HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

15. Sochovy národopisné slavnosti

Zpráva z 15. ročníku Sochových národopisných slavností, které se konaly 22. srpna 2009 ve Lhotce pod Ondřejníkem
Sochovy národopisné slavnosti
Foto: Zdeněk Šrubař, Kunčice pod Ondřejníkem
U takovéto akce je vždy jedním z důležitých ukazatelů počasí - a předpověď nebyla nic moc. Ráno ale vypadalo nadějně, takže v pohodě proběhly dopolední zkoušky souborů. Ve 12.30 hod. začala recepce pro sponzory, hosty a zástupce zúčastněných souborů u starostky obce. Je nutno podotknout, že až na jednoho, který se omluvil ze zdravotních důvodů, se všichni garanti slavností zúčastnili - včetně předsedy FoS ČR pana Zdeňka Pšenici, který popřál pořadatelům k 15. výročí znovuobnovených slavností.

Po recepci následovala lašská hymna, kterou zazpíval Zdeňa Viluš I, zástupci místního národopisného souboru Pilky položili kytičku k pamětní desce p. Vincence Sochy a za vyhrávání muzik se dal průvod zúčastněných souborů se zpěvem a tancem do pohybu. V areálu slavností ve 14.30 hod. - po slavnostním nastoupení zástupců souborů na jeviště, kde jim byla předána kytička - byl zahájen pořad dětských souborů "Už umím tancovat", který připravila Kristýna Pavlíková. V 16.00 hod. následoval pořad dospělých souborů "Eště sobě poskočim, svoju robku vytočim, připravený Yvonou Voráčovou.
Během programu se po obloze honily dosti nebezpečné mraky a po 17. hodině začalo pokrapovat, nakonec se vše proměnilo ve vytrvalý déšť. Bylo rozhodnuto, že se všichni, které déšť neodradil, přesunou do sálu hospody Pod Ořechem a v 19.30 hod. tam předvedl soubor Jánošík ze Svitu (SR) svůj program - sice ve stísněném prostředí - ale přesto s obrovským úspěchem. Je nutno říci, že přivedli diváky do "varu", pak již následovaly písně a tance jeden za druhým až do ranních hodin.

V neděli proběhla v místní kapli mše za pana Sochu, kterou zpestřily kroje souboru Pilky.
Věříme, že diváci byli spokojeni, neboť kromě pěkného programu byly v nabídce i různé dobroty, jako masa na roštu, bramborové placky, srnčí guláš, tradiční vepřo-knedlo-zelo a pro milovníky sladkostí domácí koláče a cukroví. Ani pití nechybělo, muselo se dojídat a dopíjet i v neděli odpoledne!

Růžena Kopčáková, obec Lhotka
tel. 558 661 850
oulhotka@iol.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.08.2009 v 01:49 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA