HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Valašský vojvoda na festivalu v Jordánsku

SLPT Valašský vojvoda - Jordánsko - Jordan festival ve dnech 29.7.- 8.8.2009
V Kozlovicích na severním předhůří Beskyd působí 40 let soubor písní a tanců Valašský vojvoda (založen v květnu 1970). Lidové tance a hudbu představuje divákům a posluchačům dnes v umělecky zpracované stylizaci doma i v zahraničí. Vzpomeňme EXPO 2005 v Japonsku, atd. Ve dnech 29.7. až 9.8. 2009 reprezentoval úspěšně Českou republiku na mezinárodním multižánrovém Jordan festivalu (původně od r. 1981 do r. 2008 známý jako Jerash Festival) v Jordánsku. Neznámý i tajemstvím opředený střední Východ přijal vlídně novodobé moravské vyslance s tím nejlepším z domácích tradic.
V průběhu jedenácti dnů soubor představil pestrou paletu písní a tanců, především z horské beskydské oblasti, na sedmi koncertech se dvěma 90-ti minutovými programy v různých částech Jordánska: Ajloun (středověký islámský hrad), Zarqa (průmyslové město), Amman (hlavní město), Salt a Aquaba (přístavní město a letovisko u Rudého moře). Folklor našeho regionu byl přijat s nadšením nejen u místního publika, ale také u krajanů žijících v Jordánsku. Nejvíce zaujaly dynamické tance s hudbou v živém tempu a tentokrát (možná díky odlišným tradicím) především pásma, kde dominovali muži.

Velkou oporou nám bylo velvyslanectví ČR v Ammanu, především v trpělivé komunikaci s organizátory festivalu - ministerstvem kultury Jordánska. Díky nim jsme mohli také poznávat nejvýznamnější historické památky Jordánska, které patří ke světovým unikátům. Zde jmenujme hlavní město Amman s římským amfiteátrem (tady jsme koncertovali), Mojžíšovu horu Nebo, starobylé historické město Madabu (s proslulou mozaikovou mapou z r. 560 n. l. na podlaze kostela sv. Jiří, znázorňující Svatou zemi a okolí), Mrtvé moře, starobylé pískovcové město Nabatejců Petru nebo jediný jordánský přístav a letovisko Aqaba u Rudého moře. Většinou potkáváte vstřícné a vlídné lidi s ochotou vždy pomoci. Jordánské hášimovské království, v jehož čele stojí od r. 1999 velice populární pár - král Abdalláh II. a půvabná, vzdělaná královna Rania, je moderní zemí s otevřenou náručí pro všechny přívětivé lidi. Naše počáteční obavy plynoucí z neznalosti země s odlišnými kulturními a náboženskými zvyklostmi se rozpustily s bližším poznáním Jordánska a zpět do ČR jsme se naopak vrátili s nově nabytými poznatky o tomto malém království, jehož obyvatelé nás přijali s nebývalým zájmem.
Naše poděkování patří dalším partnerům - Moravskoslezskému kraji s finanční podporou, letecké společnosti CCA (rezervační centrum letecké společnosti JOB AIR - CENTRAL CONNECT AIRLINES), která byla garantem letecké přepravy členů souboru Valašský vojvoda do Jordánska, včetně poměrně složité dopravy hudebních nástrojů (cimbál, basa) a také České centrále cestovního ruchu CzechTourism s propagačními materiály celé ČR.
Foto poskytl Z. Tofel
Foto poskytl Z. Tofel
Z. Tofel

Za SLPT Valašský vojvoda Petra Klementová a Zdeněk Tofel
www.valasskyvojvoda.cz
zdenek.tofel@ov.rozhlas.cz
tofel.zdenek@o2active.cz mobil: +420/604245814

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 03.09.2009 v 22:27 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA