HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Cimbálové muziky Pramínky a Čechovci zahrají olympijské vítězce Daně Zátopkové

V září oslaví Dana Zátopková své významné životní jubileum. Při této příležitosti připravilo Město Kopřivnice slavnostní večer, na kterém paní Zátopkové zahrají i dvě cimbálové muziky - Pramínky a Čechovci. Slavnostní večer proběhne ve středu 12. září od 18.00 hodin v Kulturním domě Kopřivnice.
Emil a Dana Zátopkovi
Dana Zátopková, manželka legendárního olympionika Emila Zátopka, se narodila 19. září 1922 ve Fryštátu u Karviné. Když jí bylo šest let, její rodina se z Karviné přestěhovala do Vacenovic u Hodonína. S atletikou se poprvé seznámila při studiu gymnázia v Uherském Hradišti. Její kroky však nevedly automaticky k hodu oštěpem, který ji o několik let později proslavil. Nejdříve se aktivně věnovala házené.
Svého největšího úspěchu se Dana dočkala v roce 1952 na XV. olympijských hrách v Helsinkách. Ve stejný den, kdy zvítězil její manžel Emil v běhu na 5000 metrů, zvítězila i Dana v hodu oštěpem, a to za hranici padesáti metrů (50,47 m). Další úspěchy pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnohonásobný zisk titulu mistryně republiky, mistryně Evropy z let 1954 a 1958, překonání světového rekordu z roku 1958 (55,73 m), zisk stříbrné medaile ze XVII. olympijských her v Římě v roce 1960. V Budapešti v roce 1958 poslala oštěp do vzdálenosti 56,67 m, což byl její osobní rekord.
Slavnostní večer na počest významného životního jubilea Dany Zátopkové se uskuteční ve středu 12. září od 18.00 hodin v Kulturním domě Kopřivnice. A protože Dana Zátopková je nejen pozoruhodná žena se smyslem pro humor, ale také žena, která od srdce miluje slovácké písničky, zahrají na slavnostním večeru rovnou dvě cimbálové muziky - Pramínky z Kopřivnice a Čechovci z Uherského Hradiště.
Cimbálová muzika Pramínky působí na ZUŠ Zdeňka Buriana v Kopřivnici od září 2001. V průběhu let se počet muzikantů ustálil na jedenácti. Základem repertoáru této mladé cimbálové muziky jsou lidové písně ze zdejšího národopisného regionu Lašska a sousedního regionu Valašska.
Cimbálovou muziku Jaroslava Čecha, zkráceně Čechovci, tvoří parta muzikantů z Uherského Hradiště, kteří se znají od chlapeckých let, kdy je stmelil učitel z tamní uherskohradišťské Lidové školy umění. Kapela nese jeho jméno dodnes, ikdyž zemřel již v roce 1970. Tímto rokem se datuje také oficiální vznik cimbálové muziky, jejíž repertoár vychází především z hudebního folkloru Dolňácka, luhačovického Zálesí a Kopanic.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Cimbálová muzika Gajdušek
Zveřejněno 07.09.2012 v 11:34 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA