HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vzácné setkání s valašskými legendami

Ve dnech 5. až 7. července 2013 proběhne ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm již 37. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti. V jeho rámci budou mít diváci možnost shlédnout i hudebně-dramatický pořad Vzácné setkání, věnovaný třem významným osobnostem Valašska.
Polášek a Kubeša
Jan Nepomuk Polášek a Arnošt Kubeša při sběru lidových písní ve Zděchově v roce 1942.
V pořadu věnovanému Františku Bayerovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 160 let, Janu Nepomuku Poláškovi, narozenému před 140 léty a Arnoštu Kubešovi, který opustil náš pozemský svět před rovnými 20 lety, vystoupí cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice spolu s ochotníky štramberského divadelního spolku Divadlo pod věží. Jana Nepomuka Poláška a Františka Bayera ztvární herci Mořic Jurečka a Aleš Švondrk, Arnošta Kubešu pak autor pořadu Vladan Jílek.
Vzácné setkání seznámí diváky s mnoha zajímavými střípky z životů těchto tří významných legend valašského folkloru a s jejich vztahem k lidové písni a Valašsku vůbec. Vzpomínky na putování životem s písničkou a za písničkou budou reflektovat a doprovázet muzikanti z cimbálové muziky Pramínky. A právě ti nabídnou divákům v závěru pořadu také jedinečnou možnost poslechnout si blok škádlivých písní o stavu manželském či blok písní darebných, věnujících se lechtivým erotickým oblastem života našich předků.
Arnošt Kubeša (*26. 1. 1905 †15. 12. 1993) zahořel pro národopis již na pomaturitním výletě v roce 1923. Absolvoval valašskomeziříčské gymnázium a Masarykovu univerzitu v Brně. Jako profesor dějepisu a zeměpisu vystřídal asi tucet míst a všude zakládal valašské krúžky, přednášel o valašské historii a hrál divadlo. Byl nadšeným sběratelem lidových písní. Odborná studia dovršil doktorátem filozofie na UK v Praze. Pracoval v muzeu ve Zlíně a v létech 1960-1964 byl prvním ředitelem Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Jan Nepomuk Polášek (*16. 4. 1873 † 3. 4. 1956) byl Janáčkovým žákem, hudebním skladatelem a neúnavným sběratelem lidových písní, které sbíral a zapisoval více jak padesát let. Spolu s Arnoštem Kubešou vydali z nasbíraného materiálu písňovou sbírku Valašské pěsničky, která je dodnes považována za základní studijní materiál ke studiu hudebního folkloru na Valašsku. Byl také muzikantem, zpěvákem, hercem a pedagogem. Napsal Stručné základy hudební teorie a 90 úloh, Studium výslovnosti, Popěvky, písničky, říkadla a také 152 hudebních děl.
František Bayer (*29. 3. 1853 †12. 9. 1925), rodák z Rožnova, učil v Rožnově, Olomouci, Hlinsku, Jeříně a Přerově. Navázal na činnost F. Sušila a B. M. Kuldy, sbíral valašská přísloví a pořekadla, ale také lidové písně a národní pohádky. Písně z Rožnovska vydal ve sborníku Radhošť. Vydání se dočkaly i Valašské národní pohádky a pověsti z okolí Rožnovského a také Zaškreme sa, humoresky, švandy, vtipy.
Komponovaný hodinový pořad Vzácné setkání bude mít svou premiéru v rámci Rožnovských slavností, a to v sobotu 6. července v komorním amfiteátru Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Začátek je naplánovaný na 18.00 hodin.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Cimbálová muzika Gajdušek
Zveřejněno 24.06.2013 v 21:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA