HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Tisková zpráva MFSF Jánošíkov dukát 2017

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 4. – 6. srpna 2017 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 4. – 6. srpna 2017 XIX. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2017 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.
Záštitu nad letošním festivalem převzali predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo, poslanec PS PČR Andrej Babiš a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.
V rožnovském Dřevěném městečku vystoupí více než dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Maďarska, Polska a Srbska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Poláci, Romové a Vietnamci.
Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku probíhat výstava Krojované miniatúry.
Celý festival zahájí v pátek večer FS Púčik slavnostním programem #pucik-2016, sobotní večerní pořad nazvaný Gorali z troch strán je věnovaný goralskému folkloru, ještě předtím ale návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, tradiční program „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků, a program krajanských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav“. Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem – především pro ně a jejich kamarády je připraven sobotní odpolední pořad „Pesničky bez bariér“.
V programové nabídce je i letos škola pro muzikanty „Muzikantské cifry“ – tentokrát věnovaná goralské muzice z Oravské Polhory, „Ozveny z vrchov“ – pěvecký program věnovaný ukázkám písňové tradice goralů, jehož součástí bude i škola zpěvu z tohoto regionu, a do třetice to je „Detský dvor“ – nebo chcete-li malé krátkodobé „odkladiště“ dětí, kde zatímco rodiče budou sledovat své oblíbené programy, jejich děti se zabaví a mohou se něčemu přiučit v dětských dílničkách, mohou si třeba zajezdit na dřevěných koloběžkách, anebo zkusit si chodit na chůdách, bude zde pro ně připraven také program s divadélkem i malá školička tance.
V programu festivalu návštěvníci tradičně najdou také řadu zábavných a soutěžních pořadů: ať už je to 17. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, „Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje“ – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo „Malá škola goralských tanců z Oravské Polhory“ pod vedením Alfreda Linckeho a Martiny Kupcové.
V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný „Naladenô?“ a všichni účinkující, hosté i diváci se s XIX. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu „Z rodného kraja“.
I na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.
Letošní MFSF Jánošíkov dukát bude také příspěvkem k oslavám 750 let města Rožnov pod Radhoštěm. Proto bude program DUKÁT MESTU v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí věnován městu a jeho výročí.

„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Fondu na podporu umenia SR, Nadace Agrofert, společnosti Váhala s.r.o., společnosti OPROX a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský, Slovenský institut v Praze, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun, Slovak World Network a Folklórna únia na Slovensku.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, Studio VEMORI Ostrava, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, Rádio JankoHraško.sk a Rádio Slovakia International.

Kontakt:
Vlastimil Fabišik
ředitel festivalu
Tel. +420 603 445 279, +420 724 716 651
E-mail: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 20.07.2017 v 20:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA