
|
Programové prohlášení
(text aktualizovaného Programového prohlášení FoS přijatého valnou hromadou dne 24. 11. 1996 v Olomouci).
Lidová kultura a především její folklorní projevy jsou nedílnou součástí kultury národní. Nejvýznamnějšími nositeli a interprety folklorních projevů v naší společnosti jsou folklorní soubory a skupiny dětí, mládeže i dospělých. Jejich cílem je nejen dále udržovat, pěstovat a rozvíjet projevy lidové kultury a tradice, ale touto svou činností také přispívat k zachování naší národní identity v nově se formujících evropských i celosvětových mezinárodních vztazích.
Folklorní taneční a hudební soubory svou činností usilují zachovat naše bohaté kulturní a především folklorní dědictví pro další generace a v tomto duchu napomoci při výchově především našich dětí a mládeže.
K naplnění těchto cílů založily folklorní soubory oborovou a zájmovou občanskou organizaci - FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY, které svým členským souborům pomáhá při jejich výchovné, osvětové, tvůrčí, umělecké, propagační a reprezentační činnosti.
Folklorní sdružení ČR k naplňování těchto cílu bude:
- Sdružovat kolektivy a jednotlivce účastnící se na prezentaci tanečního a hudebního folkloru a spolupracovat s občanskými sdruženími, které sdružují obce, kolektivy a jednotlivce v regionech pěstující lidové zvyky, obyčeje, lidovou slovesnost apod. a další zájemce podporující tuto činnost.
- Přispívat k vytváření vhodných podmínek pro činnost svých členských kolektivů a jednotlivců. Podporovat takové formy zájmové činnosti, nenáročné na finanční podmínky a směřující k podstatě dalšího pěstování, udržování a rozvíjení folkloru a lidové kultury. Hájit zájmy svých členů vůči státním a zastupitelským orgánům a organizacím na všech stupních.
- Pečovat o prezentaci a pěstování místních a regionálních tradic našeho národa i národností žijících na území naší republiky.
- Úzce spolupracovat s ministerstvy, příslušnými odbornými státními institucemi, nevládními organizacemi a kulturními, společenskými i jinými organizacemi, zabývajícími se podobnou problematikou v České republice i v zahraničí. Ve spolupráci s nimi poskytovat informace, rady a odborné, poradenské a konzultační služby pro své členy.
- Pořádat samostatně nebo ve spolupráci s jinými organizacemi a institucemi festivaly, přehlídky, soutěže, besedy, výstavy, odborná sympozia, vzdělávací kurzy, pobyty a stáže, burzy apod. a vykonávat další činnost pro rozvoj Folklorního sdružení ČR, regionálních sdružení, členských souborů nebo členů - jednotlivců a jejího poslání. Vytvořit vlastní poradní lektorský sbor.
- Formou časopisu Folklorního sdružení ČR vydávat aktuální informace týkající se programové a zájmové oblasti činnosti Folklorního sdružení ČR, regionálních sdružení, členských souborů i celého folklorního hnutí. Vydávat metodické materiály (písňové a taneční sbírky), informační a propagační tisky z okruhu naší činnosti.
- Starat se o zvýšení propagace vlastní činnosti, činnosti regionálních folklorních sdružení, souborů a folklorního hnutí všestrannou podporou jejich uvádění v mediálních prostředcích (tisk, rozhlas, televize) formou přímé spolupráce na jejich přípravě, výrobě i financování.
- Podporovat odbornou, metodickou, materiální i finanční pomocí pořádání folklorních festivalů s mezinárodní účastí a regionálních lidových folklorních slavností.
- Dohlížet na ochranu autorských práv.
- Rozvíjet vlastní zahraniční aktivitu směrovanou k propagaci naší činnosti, činnosti regionálních folklorních sdružení, členských souborů a folklorního hnutí v ČR v zahraničí samostatně nebo prostřednictvím ministerstva zahraničí ČR. Aktivně rozvíjet činnost v českých sekcích mezinárodních nevládních organizací CIOFF, IOV a IGF. Podporovat a rozvíjet kontakty našich folklorních festivalů se zahraničními.
- Pro naplnění uvedených cílů intenzivně hledat přiměřené finanční zdroje a podporu nejen u státu, ale též v podnikatelské sféře.
Aktuální požadavky Sdružení pro rozvoj naší činnosti
Vytvářet předpoklady pro tvůrčí diskusi o pozitivních aspektech naší činnosti a pro nekontroverzní předkládání našich návrhů Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, Senátu ČR, vládě ČR, ministerstvu kultury ČR a ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR s cílem řešit otázky vztahu státu k zachování, udržování a rozvíjení národních tradic a základních hodnot národní kultury s odkazem na text Doporučení k ochraně tradiční a lidové kultury, který byl přijatý generální konferencí UNESCO v Paříži v roce 1989.
Úkoly:
- Vytvořit a projednat s ministerstvem financí ekonomické a materiální předpoklady pro existenci a výchovnou i uměleckou činnost folklorních souborů a skupin s ohledem na potřebu uchovávání a další rozvíjení národních kulturních tradic.
- Projednat právní normy podporující existenci a tvůrčí činnost folklorních souborů a skupin především v oblasti:
- autorských práv tvůrčích pracovníků,
- odměňování vedoucích pracovníků souborů a skupin
- podmínek státní reprezentace státu v zahraničí
- definování naší činnosti jako prospěšné , vítané a důležité.
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
|
|
 |
FOLKLORNÍ FESTIVALY
|
 |
|
 |
FOLKLORNÍ AKCE
|
 |
|
 |
TURISTIKA
|
 |
|
 |
 |
|