HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vydavatelství, která se věnují lidovému umění - II.

Dalším vydavatelstvím, které se velkou měrou věnuje lidovému hudebnímu umění, je ATON z Brna - vydavatel Martin Holý.
I jeho alba a kazety jsou opatřeny vynikajícími informacemi či brožurkami. Zvláštností tohoto vydavatelství je to, že se soustřeďuje především na snad nevyčerpatelnou oblast Horňácka, což je 10 obcí v okolí Velké nad Veličkou. Vydal pravé skvosty. Mezi nejcennější patří profil primáše Jožky Kubíka pod názvem Majstr. Jsou zde snímky z jeho hudeckého a mudroslovného odkazu s přehlídkou vzácných pěvců - jako Martin Hrbáč st., Jan Miklošek, Martin Holý, František Okénka i samotný Jožka Kubík, který také vypráví - zpívá i Dušan Holý a mužský sbor. Dalším albem je profil zpěváka, hudce, vypravěče a tanečníka z Hrubé Vrbky Jana Mikloška. Je zde zachycena muzika Jana Ňorka, Jožky Kubíka a mladšího Martina Hrbáče. Zpívá Jan Miklošek, jeho vnučka, talentovaná Jiřinka Miklošková i vzácná pamětnice Kateřina Ďugová. Třetím ojedinělým titulem je CD Teče voda, teče, pres velický majír. Jsou zde písně z vynikajících zápisů sběratele Martina Zemana (1854 - 1919), předního spolupracovníka Františka Bartoše a Leoše Janáčka. Zároveň jsou zde nezapomenutelní zpěváci František Buláň, Jan Slovák, Jan Šácha, Jiří Šácha, Josef Zeman i mladší Dušan a Luboš Holí, Martin Zálešák. Je zde zachyceno i ženské zpívání: Anna Bobčíková, Anna Šajdlerová, Jitka Garšicová i sbor, který má její jméno. Doprovázejí muziky Jožky Peška st., Mirka Minkse, Martina Hrbáče i cimbalisté - zkušený Vít Trachtulec i talentovaný Petr Pavlinec. Vrcholem autentického folkloru je CD Zpěvákovo rozjímání. Rozjímá na něm otec známých zpěváků Dušana a Luboše Holých Martin Holý z Hrubé Vrbky - o smyslu narození, o lásce a odpuštění, vesele o životě a vážně i o smrti. Ve zpěvu jej doplňují synové Luboš a Dušan, prasynovec Martin Hrbáč, jeho blízký kamarád Jan Šácha a sbory. Doprovázejí muziky Jožky Kubíka, Jana Ňorka, Martina Hrbáče, muzika s primášem Jožkou Kubíkem - Filíkem, BROLN a cimbalisté Jožka Kýr, Jaroslav Jakubíček a Jan Rokyta.
Velmi zajímavý titul je Drsná pohlazení, který představuje archivní nahrávky z let 1932 - 1957 Ňorkovy kapely z Hrubé Vrbky - jedné z nejvýznamnějších horňáckých muzik, na CD jsou mimo jiných i význační horňáčtí pěvci Jan a František Prachařovi.Všechny i další tituly jako např. vánoční zpívání Pokoj lidu všemu, Horňácký advent, baladická Horela linda, linduška a další jsou opatřeny vynikajícími brožurami s podrobnými informacemi prof. dr. Dušana Holého, otce vydavatele. Potěší i reedice Žijí v písni - písně z moravsko-slovenského pomezí v podání bratrů Luboše a Dušana Holých, jejich otce Martina, Martina Hrbáče st. a ml., BROLNu a lidových muzik.
Věru bohatá je nabídka tohoto nadšeného a talentovaného vydavatele, kterého spatříš na většině slavností lidových písní a tanců. Nakladatelství ATON sídlí v Brně na adrese: Orlí 16, 602 00.
Dalším vydavatelstvím, které se věnuje lidovému hudebnímu umění, je Folklorní hudební vydavatelství Písnička Vladana Jílka z Hukvald na severní Moravě.
I toto vydavatelství připravilo nebo převzalo řadu vynikajících titulů, které distribuuje. Nejdříve bych ohodnotil, že se starají o CD a audiokazety ze severní Moravy. Půvabná je kazeta Na ukvaldskem zamku (cimbálová muzika Gajdušek z Hukvald), která přináší milé písně své oblasti. Vynikající je album Ta frydecká brána, na kterém se prezentuje Ostravička a její dvě cimbálové muziky. Připravily snad nejhezčí písně z kraje okolo Lysé hory, která otvírá prameny bohaté lidové kultury Lašska, Slezska a jedinečného moravsko-slovenského pomezí přes hřeben Beskyd až na slovenské Kysuce. Nejvzácnější je snad CD Písně a tance z lašsko-valašského pomezí, kde dominuje cimbálová muzika Valašský Vojvoda. Půvabný je i její titul v řadě vánočních písní a koled Koleda je ve vánoce, kterou produkoval Zdeněk Tofel. V této řadě a na severní Moravě pokračuje velmi zajímavými a krásnými zpěvy CD Vánoce v Rožnově s nevšední muzikou Cimbál Classic a s výtečným ženským sborem Polajkou. Na tomto CD exceluje Eva Porubová a František Černý, vyniká skvělý a precizní cimbál i zpěv Dalibora Štrunce, výborné jsou i jeho citlivé hudební úpravy. CD je obohaceno varhanami i muzikálními úpravami talentovaného Martina Jakubíčka. Ocenit třeba vysokou technickou vyspělost, která pokorně slouží něčemu tak dokonalému, jako je lidová píseň - koleda. Výtečné je zasvěcené slovo tehdejšího ředitele Valašského muzea v přírodě Rožnov pod Radhoštěm PhDr. Jaroslava Štiky.
Toto vydavatelství převzalo celou řadu krásných titulů z jiných koutů naší vlasti. Vybírám namátkou Rozdáváme radost (folklorní soubor Radost z Pardubic), Letěla husička (Jiří Ica Pospíšil z Prahy), Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska (osm gajdošských muzik), Fašanek (cimbálová muzika Ležhory), Javorník 1950 - 2000 (cimbálová muzika Javorník z Brna), celá řada alb Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna: Muzikanti, co děláte, Písně o lásce a milování, Z hor a dolin atd. atd.
Jak se ke všem dostat? Napíšete nebo zavoláte na Písničku Vladana Jílka (739 46 Hukvaldy 10, tel. 0658/699 756) a V. Jílek vám zašle kompletní seznam všech titulů.

Jaroslav Jurášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA