HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Skřivánci ze Slovácka

Opravdu vynikající nápad se podařil uskutečnit kolektivu pedagogických pracovníků Základní školy ve Bzenci a Pedagogického střediska v Hodoníně. Podílí se na něm tři dětské cimbálové muziky, dívčí sbor a dvacítka dětí ve věku 10 až 19 let z celého Slovácka. Základem projektu byl nevídaný úspěch slováckých dětí, které za doprovodu Dětské cimbálové muziky ZUŠ z Kyjova získaly několik vavřínů na celostátní soutěžní přehlídce dětských zpěváků v Karlových Varech. Jedna z realizátorek projektu Hana Krojzlová vzpomíná: Bylo to 1. března 2000 navečer, kdy v euforii z opakovaného úspěchu dětí okresu Hodonín v celostátní soutěži Karlovarský skřivánek zaznělo: Ty děti by si zasloužily CD! A než se jaro přehouplo v léto, jako skřivánci do hnízda slétaly se děti ze všech koutů našeho okresu a zazpívaly.
Nejprve několik slov k muzikám. Na kompaktu zazní hra Cimbálové muziky souboru Veličánek Velká nad Veličkou, Cimbálová muzika Fialka Domu kultury Hodonín a Cimbálová muzika ZUŠ Kyjov. Dětští instrumentalisté, vedeni zkušenými pedagogy, a ve většině případů také dlouholetými aktivními hráči v dospělých slováckých kapelách podávají neobvyklé výkony a dokazují, že hudební tradice kraje v klínu Bílých Karpat a Chřibů má budoucnost zajištěnou. V jejich hře je tolik osobité síly, regionálního projevu vyjádřeného v citovém hudebním prožitku, že zaplesá mysl každého jejich posluchače tak, že se hned stane jejich obdivovatelem. Za to vše patří poděkování především vedoucím muzik: Martinu Kománkovi, Petru Petrů a Přemyslu Líčeníkovi. Kolik lásky k hudbě a slováckému folkloru dovedli vložit do dětských srdíček, tolik ji děti svými pořady předávají vděčným posluchačům.
Výběr sólistů vychází nejen z okruhu jednotlivých kapel, ale je také pozitivním výsledkem desetileté výchovné práce s dětskými interprety v souborech, ve školách i v rodinách. Tato práce se nejpřirozeněji projevuje právě úspěchy na pěveckých soutěžích různých stupňů a typů, jimiž je Slovácko (ale dnes již nejen tento kouzelný kraj jihovýchodní Moravy) velmi známé. Není proto náhodou, že také na naší Celostátní soutěži dětských zpěváků lidových písní Zpěváčci ve Velkých Losinách získali tituly Zpěváček roku sólisté ze Slovácka: Jiřina Miklošková (v roce 1999) a Milan Kosík (v roce 2000). J. Miklošková se také na CD Skřivánci ze Slovácka skvěle uvádí písní Pod horú jatelinka...
Není jednoduché vyzvednout některého ze zpěváků. (Výjimku u J. Mikloškové jsem udělal jen proto, že se již dříve stala Zpěváčkem roku 1999.) Proto mi dovolte jmenovat děti v pořadí, v jakém je na CD můžete slyšet: Magdaléna Kantoráková (10 let), Josef Slovák (11), Jiřina Miklošková (14), Martina Slováková (13), Pavel Zedníček (12), Veronika Luskačová (15), Jakub Kotal (10), Zdeňka Porubová (13), Petr Smištík (14), Alžběta Bočková (11), Miloslava Baťková (12), Zdeňka Galiová (16), Jiří Ilčík (12), Kateřina Kristová (16), Ludmila Tomanová (17), Alexandra Procházková (19), David Holub (10). Kristýna Latinová (14) a Hana Sojková (14). Všichni zpěváci jsou dobrým příslibem pro budoucnost lidového zpěvu v údolích kolem dolních toků řek Moravy a Dyje. V budoucnu se stanou jistě uznávanými nástupci jejich velkých dnešních vzorů. Věřím, že o všech (nebo chcete-li všechny) ještě mnohokrát uslyšíme. Jednu z řady příležitostí budete mít také v pořadech letošního ročníku Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, kde se představí v sobotu jednak v samostatném pořadu Skřivánci a pak někteří také v regionálním pořadu Kyjovsko - Kraj s vůní rozmarýnu. Nenechte si tuto skvělou příležitost osobního setkání s nastupující generací zpěváků Slovácka ujít. Podobně jako by nemělo ve Vaší diskotéce chybět CD Skřivánci ze Slovácka. Závěrem jen připojuji adresu, na které si můžete CD objednat: Pedagogické středisko Hodonín, Dobrovolského 4, P.O.Box 61, 695 01 Hodonín, tel. i fax 0628/232 95.
Skřivánci ze Slovácka. CD dětí ze Slovácka. Hrají: cimbálové muziky Fialka z Hodonína, Veličánek z Velké nad Veličkou a ZUŠ z Kyjova. Odborná spolupráce: Petr Hudeček, Jarmila Jurečková a Hana Krojzlová. Režie: Tomáš Bravenec, Jaromír Rajchman a František Šimek. Nahrálo a vyrobilo Tonstudio Jaromíra Rajchmana Dolní Bojanovice, 2000. Minutáž: 63.50.

František Synek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA