HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Chvála českých dud

Dudy vnášejí do rozhlasové práce řadu problémů, s nimiž se musí vyrovnat jak interpret, tak i tvůrce, přicházející s neotřelým kompozičním záměrem. Jak tomu bylo v tomto směru v plzeňském rozhlasovém studiu během posledních zhruba padesáti let a jaké zajímavosti vyprodukovala zdejší folklorní dílna? O tom nás informuje Zdeněk Bláha na novém CD s příznačným názvem Chvála českých dud, vydaném za sponzorské pomoci Českým rozhlasem v Plzni. Příznivci lidové hudby se zde setkají s celou řadou jmen známých z plzeňského vysílání Českého rozhlasu (V. Baier, A. Konrády, Jaroslav a Josef Krčkovi, Z. Lukáš, J. Málek, J. Režný, J. Sedláček, V. Švík aj.).
V souvislosti se zdařilým edičním počinem bych ráda upozornila na muzikantskou lahůdku, kterou si rádi zařadíme do své diskotéky. Jedná se o Koncert pro dudy, tympány, bicí a smyčcový orchestr skladatele Jana Málka. Někdejší dramaturg Plzeňského rozhlasového orchestru, nyní již po více než dvacet let hudební režisér pražského rozhlasu, v něm vytvořil živou temperamentní skladbu, plnou kompozičního vtipu, ale i autorské sebekázně. Uslyšíme ji ve vynikajícím podání Zdeňka Bláhy a Plzeňského rozhlasového orchestru řízeného Jaroslavem Krčkem, tedy interpretů, kteří k vytvoření této ojedinělé skladby v polovině sedmdesátých let J. Málka inspirovali.

Marta Ulrychová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA