HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jsme opravdu úžasní!?

Někteří vedoucí souborů se pozastavovali nad poznámkou Františka Synka (časopis Folklor 1/2001, s. 10), že jsou málo sebekritičtí.
Chtěla bych tento poznatek podepřít i svými zkušenostmi, získanými při kontaktech se zahraničními pořadateli festivalů. Ať už si to chceme přiznat, či ne, v posledních letech totiž začíná opadat prestiž našich souborů na zahraničních akcích, přitom ale v celé řadě článků u nás čteme, jak naše soubory jsou všude ty nej... To samozřejmě v jednotlivých případech nevylučuji. Umíme však všichni s tím, že můžeme vyjet do zahraničí, když si zajistíme úhradu cesty, dobře hospodařit? Faktem je, že svobodná možnost účastnit se akcí v zahraničí, ať už na festivalech, setkáních či výměnách, je dnes téměř ve všech případech závislá v prvé řadě na ekonomických možnostech kolektivů. Mohu vyjet, mám na to (myšleno finance), tak jedu! Ale málokdo se už ptá: máme na to? - zde myšleno výkonem? - právě na tento festival, na tuto akci? A tady nám opravdu chybí občas trochu sebekritiky, ale třeba i ta nemilovaná disciplina. Žádný pořadatel festivalu totiž neřekne hostujícímu souboru, že nesplnil zcela jeho očekávání. A jde tady nejen o vystupování na pódiu či scéně, ale u některých výjezdů obzvláště i o chování mimo vystoupení, o schopnost komunikace s lidmi i s ostatními soubory, o snahu přispět k pěkné atmosféře akce, o umění vyrovnat se na úrovni s horšími podmínkami, než jsme očekávali. Někdy toto hraje dokonce rozhodující roli v konečném hodnocení souborů. Nevěřili byste, jak pořadatelé i občané sledují členy souborů, všímají si drobností a dělají si tím i obrázek o našich lidech, o naší zemi. Málo platné, i na tom nejmenším festivalu jsme reprezentanty nejen souboru, místa, ale České republiky. A tady musím říci po pravdě, že v posledních letech kritiky našich souborů ze strany pořadatelů festivalů či občanů - diváků, nejsou tak nadšené, jak se v našem tisku dovídáme, spíše občas taktní a někdy dokonce nelaskavé.
Zvažte tedy tuto moji a nejen moji zkušenost. Podívejte se na sebe alespoň trochu sebekriticky, vyžadujte od svých členů spoluúčast na úspěchu celé akce, dbejte na slušné a taktní chování. Věřte, není to nic příjemného po sebechvále doma být venku zaskočen připomínkami, k nimž těžko můžete jako nezúčastnění zaujmout stanovisko.

Eva Rejšková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA