HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Významné odpoledne

Na výroční Valné hromadě Folklorního sdružení ČR byli oceněni, jak již všichni víme, někteří členové, kteří se po dobu desetileté existence folklorního sdružení zasloužili nemalou měrou o rozvoj našeho folklorního hnutí.
Jelikož ne všichni ocenění mohli do Prahy na valnou hromadu přijet, rozhodli se předseda FoS ČR a tři předsedkyně regionálních sdružení severní Moravy a Slezska, že předají tato ocenění dodatečně. Proto se sešla skupina folkloristů v sobotu 16. prosince 2000 v Domě dětí a kultury v Českém Těšíně.
Předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica v zastoupení náměstka ministra kultury Mgr. Ilji Racka předal uznání za celoživotní práci a činnost pro uchování a další pěstování tradic lidové kultury České republiky následujícím osobnostem: Věře Šejvlové (choreografce, sběratelce lidových tanců, písní a zvyků, autorce folklorních pořadů, lektorce, zakladatelce několika souborů a současné vedoucí souboru Grunik z Ostravice), dále toto ocenění obdrželo za nadstandardní spolupráci s FoS ČR v období uplynulých deseti let jako jediná nevládní organizace na Slovensku - Stredoslovenské folklórne združenie, které převzal Kazimír Cejpek, předseda sdružení a místopředseda Folklórnej únie na Slovensku.
Bývalá poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Jiřina Pavlíková, místopředsedkyně výboru pro kulturu a školství a bývalá předsedkyně heraldické komise Parlamentu ČR, dostala Pamětní list FoS ČR za dlouholetou spolupráci se sdružením. J. Pavlíková je jedna z mála ústavních činitelů, která byla takto oceněna.
Na návrh regionálních sdružení byli dále oceněni Pamětním listem FoS ČR následující osobnosti: Jan Kadlubiec (organizátor a vydavatel zpěvníků z Těšínska, sběratel a spolupracovník polských folkloristů), Jan Korzený (fotograf, organizátor výstav, spolupracovník slezských souborů a různých kulturních a společenských organizací, např. PZKO), Václav Stuchlý (folklorista, sběratel, upravovatel, muzikant, zpěvák a poradce mnoha souborů severní Moravy, který se celý život věnoval lidovým písním, instrumentální hudbě a zpěvní kultuře, a jenž mnohé ze svých sběrů - přes 3.000 zápisů - vydal tiskem), Věra Šimková (sběratelka, choreografka, autorka pořadů, organizátorka, lektorka a dlouholetá bývalá vedoucí souboru Ostravica, doposud stále aktivní v oblasti severní Moravy a Slezska), Eduard Turoň (dlouholetý vedoucí cimbálové muziky souboru Javorový, mnohaletý člen gajdošské muziky a upravovatel slezských lidových písní z oblasti Těšínska a Jablunkovska) a Vladislav Zogata (hudebník, zpěvák, výrobce gajd, za příkladné udržování rodové hudební tradice laureát MFF Strážnice 1997, jehož hudební projev byl zaznamenán na mnoha nahrávkách ostravského rozhlasu i na dokumentárním filmu Dědictví).
Sváteční atmosféru zdůraznilo hudební a pěvecké vystoupení souboru Odra. Dík za pěkné chvíle, které při této malé slavnosti prožili všichni přítomní, patří zejména předsedkyni Regionálního folklorního sdružení Těšínského Slezska Mgr. Anně Buroňové.

Jana Šamánková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA