Folklor na výstavišti
Také letos byl v doprovodném kulturním programu turistického veletrhu Regiontour hojně zastoupen folklor. Představilo se zde celkem 11 souborů, ovšem výhradně z Moravy - z Hané (zdejší soubory jsou tradičními účastníky), Slovácka a Valašska (resp. Lašska).
Sobotní vystoupení zahájila Olešnica z Doloplaz u Olomouce pásmem hanáckých tanců - volnějších i živějších, většinou v třídobém rytmu, v nápaditých choreografiích a s doprovodem kvalitní muziky. Slavkovská Jetelinka předvedla dvě vánočně laděná pásma - Chození s barborkami a Byla cesta, byla ušlapaná. Vyškovský Klebetníček uvedl poetické pásmo dětských her, v němž zcela malé děti vedly poněkud větší dívky. Starší děvčata pak zakončila vystoupení známým pásmem Me sme slečne z Veškova. Vyškovská Trnka si místo muziky přivezla nahrávku, s níž měli na počátku zvukaři potíže. V pořadu převládaly živější tance, v jeho závěru byly zařazeny tance z Drysic ze stoletých záznamů faráře Fr. J. Vaculíka.
Vlčnovjan předvedl Jízdu králů - úvodní část zvyku, kdy ženy přestrojují krále do ženských šatů, jeho družina se prezentovala verbuňkem a šavlovým tancem. Soubor Radovan z Napajedel se představil sedlckými z Boršic a tanci z Kopanic, samostatně vystoupila i jeho muzika. Na závěr prvního dne se představily dva výborné soubory z Valašska a Lašska. Slavičánek reprezentovaly děti středního věku v pásmech o koníčcích (s tanečním zpracováním kovářského řemesla) a o vodě (zde se uplatnilo řemeslo mlynářské), tři houslistky se uvedly v triu jako dobré zpěvačky halekaček. Ostravička přijela do Brna s dětmi středního věku i dospívající mládeží. Dívky jako kozičky se škádlily s chlapci, samy vystoupily jako húsky a chlapci se blýskli v technicky náročném tanci odzemkového typu se stoličkami.
V neděli se nejprve představily malé děti souboru Hanáček z Tovačova vtipnými pásmy o ševcích a o koních. V novém obsazení po 18 letech vystoupil soubor Maleníček z Lipníka nad Bečvou. Malé děti předvedly hry, koledy a ukolébavky, větší pak písně a tance ze zajímavé oblasti Lipenského Záhoří. Také Malý Vizovjánek přivedl na scénu dvě skupiny. Děti středního věku tančily řemeslnické tance, dospívající mládež zvládla dobře i točené za kvalitního doprovodu muziky Vizovský Jurášek.
Folklor se uplatnil i u některých stánků moravských regionů. U hodonínského stánku vyhrával po celou sobotu Strážničan, v neděli Radošov z Veselí nad Moravou, u stánku Beskydy muzika Zálesí z Luhačovic.
Pavel Šafařík
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 08.03.2001