HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Folklor na výstavišti

Také letos byl v doprovodném kulturním programu turistického veletrhu Regiontour hojně zastoupen folklor. Představilo se zde celkem 11 souborů, ovšem výhradně z Moravy - z Hané (zdejší soubory jsou tradičními účastníky), Slovácka a Valašska (resp. Lašska).
Sobotní vystoupení zahájila Olešnica z Doloplaz u Olomouce pásmem hanáckých tanců - volnějších i živějších, většinou v třídobém rytmu, v nápaditých choreografiích a s doprovodem kvalitní muziky. Slavkovská Jetelinka předvedla dvě vánočně laděná pásma - Chození s barborkami a Byla cesta, byla ušlapaná. Vyškovský Klebetníček uvedl poetické pásmo dětských her, v němž zcela malé děti vedly poněkud větší dívky. Starší děvčata pak zakončila vystoupení známým pásmem Me sme slečne z Veškova. Vyškovská Trnka si místo muziky přivezla nahrávku, s níž měli na počátku zvukaři potíže. V pořadu převládaly živější tance, v jeho závěru byly zařazeny tance z Drysic ze stoletých záznamů faráře Fr. J. Vaculíka.
Vlčnovjan předvedl Jízdu králů - úvodní část zvyku, kdy ženy přestrojují krále do ženských šatů, jeho družina se prezentovala verbuňkem a šavlovým tancem. Soubor Radovan z Napajedel se představil sedlckými z Boršic a tanci z Kopanic, samostatně vystoupila i jeho muzika. Na závěr prvního dne se představily dva výborné soubory z Valašska a Lašska. Slavičánek reprezentovaly děti středního věku v pásmech o koníčcích (s tanečním zpracováním kovářského řemesla) a o vodě (zde se uplatnilo řemeslo mlynářské), tři houslistky se uvedly v triu jako dobré zpěvačky halekaček. Ostravička přijela do Brna s dětmi středního věku i dospívající mládeží. Dívky jako kozičky se škádlily s chlapci, samy vystoupily jako húsky a chlapci se blýskli v technicky náročném tanci odzemkového typu se stoličkami.
V neděli se nejprve představily malé děti souboru Hanáček z Tovačova vtipnými pásmy o ševcích a o koních. V novém obsazení po 18 letech vystoupil soubor Maleníček z Lipníka nad Bečvou. Malé děti předvedly hry, koledy a ukolébavky, větší pak písně a tance ze zajímavé oblasti Lipenského Záhoří. Také Malý Vizovjánek přivedl na scénu dvě skupiny. Děti středního věku tančily řemeslnické tance, dospívající mládež zvládla dobře i točené za kvalitního doprovodu muziky Vizovský Jurášek.
Folklor se uplatnil i u některých stánků moravských regionů. U hodonínského stánku vyhrával po celou sobotu Strážničan, v neděli Radošov z Veselí nad Moravou, u stánku Beskydy muzika Zálesí z Luhačovic.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA