HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Setkání dětských muzik v Plzni podeváté

Region Plzeňsko bezpochyby patří k místům, která si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek mladých muzikantů se zájmem o lidovou hudbu. Naopak - do dětských lidových muzik neustále přicházejí nové tváře, z nichž nejednu po čase potkáváme v dospělých muzikách, na koncertních a festivalových jevištích či v nahrávacích studiích. Regionální folklorní sdružení Plzeňska se proto před časem rozhodlo ještě více podpořit zájem dětských muzikantů o lidovou hudbu - a to pořádáním každoročních přátelských nesoutěžních setkání. Jejich cílem je především možnost sledovat vývoj lidové hudby v dětských muzikách regionu a příležitost k porovnání vlastní činnosti s prací ostatních muzik.
V lednu letošního roku se setkání dětských muzik uskutečnilo již podeváté a stejně jako v předešlých ročnících bylo (nejen) pro všechny účastníky jistě nemalou inspiraci a podnětem k další práci. V plzeňském divadle Čas se tentokrát sešlo celkem pět muzik z Plzeňska a nechyběl ani host - Dětská cimbálová muzika souboru Veličánek z Velké nad Veličkou, který v Plzni hostoval na pozvání plzeňské Mladinky. Nutno říci, že vystoupení cimbálové muziky bylo příjemnou protiváhou dudáckých muzik i vítaným zpestřením celého programu.
Cílem a hlavním tématem letošního setkání bylo zmapování dudácké hry v dětských muzikách. Pozornost tak byla zaměřena především na lidový nástroj dudy - tedy nástroj, který významným způsobem ovlivnil (a ovlivňuje) ráz lidové hudby celého západočeského kraje.
Se svými dudáky se postupně představily muziky souborů Jiskřička, Meteláček a Mladinka z Plzně, Rokytička z Rokycan a muzika ZUŠ ze Starého Plzence a nejeden divák byl jistě překvapen počtem i výkony malých muzikantů i zpěváků. Škoda jen, že jeviště nebylo ozvučené, a tak v sálu s nepříliš dobrou akustikou zůstaly některé dětské hlásky v zadních řadách hlediště sotva slyšitelné. Muzikantské odpoledne moderoval Jiří Urban, kterému se bez problémů podařilo dostat pořad do náležité "kamarádské" atmosféry a udržet ji až do konce. Celý pořad se zájmem sledoval i další host, který při podobně zaměřeném pořadu pochopitelně nemůže chybět - Zdeněk Bláha se svou ženou Věrou. Oba spokojeně přihlíželi, jak silná jim vyrůstá konkurence a v závěru pořadu snahu dětských muzikantů ocenili a podpořili i vlastním vystoupením. Nezbývá než organizátorům i dětským muzikám popřát hodně nápadů a energie do dalšího (jubilejního) desátého ročníku, který by zcela určitě mohl být inspirací pro vedoucí a muzikanty i z jiných regionů.
Setkání dětských lidových muzik Plzeňska. 9. ročník , 27. 1. 2001, Divadlo Čas Plzeň.

Michaela Benešová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA