HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Doudleban ve Vídni

Je čtvrtek 28. září 2000. Většina lidí využívá nově schváleného svátku Dne státnosti k nějaké hodince spánku navíc. Ne tak členové souboru Doudleban
Již od časného rána mají všichni napilno. Přesně v sedm hodin je u kulturního domu ve Straňanech připraven autobus s naším oblíbeným řidičem panem Bartáčkem. Poslední kontrola - mají všichni kompletní kroje, jsou naloženy všechny rekvizity pro vystoupení, nezapomněli jsme koláče a chléb se solí? A hlavně mají všichni platné cestovní pasy? Naším cílem totiž je hlavní město Rakouska - Vídeň. Ale i tam se určitě budeme cítit jako doma, protože vystupujeme na Zastupitelském úřadě České republiky. Cesta přes České Velenice, Gmünd, Horn a další rakouská města probíhá v pohodě. Trochu nás chvílemi zneklidňuje počasí, protože večerní vystoupení se má odehrávat venku v zahradě velvyslanectví. Před polednem nás vítá sluncem ozářená Vídeň. K velvyslanectví jsme dorazili kupodivu bez bloudění. Tam nás již očekávala zástupkyně ředitele Českého kulturního centra na Herrengasse. Paní Klabanová vyprávěla o práci centra, o akcích, které v současné době probíhají a společně našli i možnost, jak více propagovat Doudlebsko. Po velice příjemném posezení následuje rozchod souboráků a volná prohlídka města. Ti nejčilejší zvládli jak střed města, tak zámek Schönbrunn a jeho krásné zahrady: já bohužel nemám na delší prohlídku města čas. Čeká mne velice příjemná společenská událost. Jsem pozvána na oficiální setkání s panem velvyslancem Jiřím Grušou. Jsem z toho trošku nervózní. V duchu si opakuji zásady společenského chování, abych se nedopustila nějakého přehmatu, a spoléhám na svoji průvodkyni. Bohužel, protokol je protokol a setkání se může zúčastnit pouze jeden pozvaný zástupce, a tak zůstávám za Doudleban sama. Veškeré rozpaky ale po představení mizí. Pan velvyslanec i jeho paní jsou velice milí a přátelští. Jedním z témat rozhovoru je i to, že současný rakouský velvyslanec v České republice má rodové kořeny v Doudlebech a hrdě se k tomu hlásí. Manželé Grušovi litovali, že se pan Daublesky pro pracovní zaneprázdnění nemůže Svatováclavského posvícení zúčastnit, ale prý se určitě najde příležitost, jak umožnit jeho setkání s naším souborem. A po ukončení tohoto oficiálního setkání je nejvyšší čas připravit se na večerní program.
Již tradiční Svatováclavské posvícení je velká prezentační akce české kultury a obchodu, které se účastní nejvýznamnější vídeňské osobnosti. O velkém zájmu jistě svědčí i to, že z 500 pozvaných se 450 této akce zúčastnilo. Mezi nejvýznamnější návštěvníky patří např. kardinál König (který by ve svých 95 letech mohl být příkladem nejednomu mladšímu politikovi), dr. Niesner (bývalý velvyslanec v ČR) a Lubor Bystrický (slovenský velvyslanec v Rakousku). Pozvání přijal i rakouský ministr obrany, sekční šéfové ministerstva zahraničí, zástupci kulturních institutů Polska a Slovenska i zástupci Českého parlamentu. Tato akce nezůstala ani mimo zájem sdělovacích prostředků - za Český rozhlas se zúčastnila zpravodajka Marie Woodhams, televizi zastupovala brněnská společnost TvF.
Již od 18.00 hodin se začínali scházet první návštěvníci. Muzikanti a zpěvačky z Doudlebanu je vítali před vchodem písničkou a tanečníci mají připraveno tradiční české uvítání - chlebem a solí. A věřte, že na český chléb slyšeli mnoho chvály. Na 19. hodinu bylo plánováno vystoupení Doudlebanu s programem Doudlebské dožínky. Vzhledem k tomu, že hlavním hospodářem byl pro tento večer pan velvyslanec, byla nutná ještě krátká domluva o programu a "šli jsme na to". Již od prvních tónů věnovala většina návštěvníků vystoupení pozornost a ta stále narůstala. Při kratičkých pauzách mezi tanci byl slyšet bouřlivý potlesk. Program viditelně návštěvníky zajímal. Po předání dožínkového věnce a kytice panu velvyslanci a jeho manželce se ujal slova náš hostitel a poděkoval nejen za věnec, ale i za to, že jsme pozvání přijali a zpříjemnili tak atmosféru celého posvícení. Při závěrečné doudlebské polce již nebyl nikdo, kdo by netleskal, a po skončení nebral potlesk konce. Členové souboru byli sice unaveni, ale jistě spokojeni. Byla to pro nás velká čest vystupovat na takové akci, ale rozhodně jsme si ostudu neudělali. Program pak pokračoval do pozdních nočních hodin. K tanci i k poslechu hrála dechová hudba Lácaranka, cimbálová muzika a stranou nezůstal ani náš soubor.
Příjemná atmosféra byla narušena přesně o půlnoci, kdy se celá ambasáda neprodyšně uzavřela. Už při překračování hranic jsme měli obavy z demonstrací a blokády hranic. Tam se naštěstí v ten den nic nekonalo. Ale přesto rakouská Strana zelených využila akce na velvyslanectví a uspořádala demonstraci proti Temelínu. Policie nic nenechala náhodě a zareagovala okamžitě. Zablokovala všechny přístupy k našemu velvyslanectví, a tak se demonstranti přímo před budovu nedostali. Nebyl to ale žádný příjemný pocit, když jsme se z oken šatny dívali na policisty v helmách a se štíty a na demonstranty házející kameny.
Ve dvě hodiny ráno byl průjezd uvolněn a tak jsme mohli odjet. Čekalo nás 250 km a mnozí z členů ráno šli do zaměstnání nebo do školy...
Celkově můžeme tuto akci zhodnotit jako velice úspěšnou a rozhodně jsme pro propagaci jižních Čech a zvláště Doudlebska hodně udělali. A vzhledem k tomu, že máme přislíbené opakované pozvání, doufáme, že se do Vídně ještě podíváme.

Mirka Dürnfelderová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

22.08.2002 v 19:06mudr. petr vasicek

ctenar jim to preje. skoda, ze jen nevedi, co je grusa zac...


DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA