HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Mladinka ve Španělsku

Dětský folklorní soubor Mladinka, který oslaví v tomto roce své patnácté narozeniny, je jistě plzeňské veřejnosti znám, vždyť vychovává již třetí generaci dětí. Když jsme to nedávno počítali, došli jsme k úctyhodnému číslu 150 - tolik dětí za patnáct let trvání souborem prošlo, i když první generace ještě vystupovala pod původním názvem Škodováček. Manželé Táňa a Jiří Urbanovi se dětem věnují po celou tuto dobu dvakrát v týdnu a z původních nadšenců a začátečníků jsou dnes v tomto oboru velmi uznávaní odborníci.
Dnešní soubor tvoří velmi stmelená parta muzikantů, muzikantek, tanečníků a tanečnic ve věku od 9 do 19 let. Drží spolu, jsou pro každou rošťárnu a na jevišti z nich vyzařuje radost a nadšení. A právě tohle z nich udělalo absolutní favority při účasti na prestižním mezinárodním folklorním festivalu pořádaným CIOFF (celosvětovou kulturní organizací pro pořádání folklorních festivalů pod záštitou UNESCO) na XXVII. mezinárodním galafolklorním festivalu Ronda 2000 ve Španělsku, v srdci Andalusie. Za 27 let trvání tohoto festivalu byly úplně poprvé pozvány děti, jde totiž o festival pro dospělé špičkové soubory. Pravdou je, že původní program sestavený speciálně pro soubor Mladinka počítal jen s vystoupeními přímo v Rondě, vždy kolem 17 - 18 hodiny. Po prvním koncertu, kterým se soubor představil i v domě pro seniory, byla ředitelka festivalu Adéla Ramírez Sabater naprosto nadšená a dojatá. S takovou úrovní prostě nepočítali. Státní rozhlas v Madridu od druhého dne hrál české písničky a ve zpravodajství z festivalu vyzdvihoval kvality českého souboru, a to nejen jako vystupující, ale hodnotil i chování mimo jeviště se slovy, že dětský soubor je perfektní po všech stránkách. Pak se pořadatelům festivalu přihodilo, že avizovaný soubor z Malajsie nedorazil, nahradili tedy tento soubor naším dětským kolektivem Mladinkou, jenž se v konkurenci špičkových, mnohdy profesionálních dospělých souborů vůbec neztratil. Absolvovali jsme tedy denní vystoupení do pozdní noci, průvody a výjezdy až do vzdálenosti 200 km od Rondy, neboť tam všude festivalová vystoupení probíhala.
Všude děti sklízely ovace a nadšený potlesk. Česká melodická písnička, housle, dudy, klarinety, basa, krásné tancování v krásných krojích, v nichž byly děti jak cukroví, to všechno prudce kontrastovalo se soubory z Kuby, Rumunska, Ruska, Kolumbie, Turecka a Itálie. Tam všude je buben dominantním a hlučným nástrojem a když po nich na jeviště nastoupila Chequia, bylo to jako pohlazení. Noviny přinášely denně zprávy z dějiště festivalu a nikdy nechyběly fotografie našich dětí. Soukromá televizní stanice Ronda TV dokonce vysílala třicetiminutový nesestříhaný záznam celého vystoupení. Zaměstnání jsme tedy měli denně do pozdní noci, ale čas na zábavu se také našel. Všechny soubory byly ubytované ve středisku mládeže, kde jsme měli k dispozici bazén. Sice měl v největší hloubce 1,10 m, ale na schlazení ve 40o vedrech byl ideální, na prohlídku Rondy a výjezd do Sevilly jsme v nabitém programu také našli čas. Ronda je krásné bílé město postavené v horách na pískovcové náhorní plošině s kouzelnou atmosférou a nádherným dominantním mostem přes propast oddělující starou původní zástavbu, má nádhernou a slavnou kamennou koridu, která je nejstarší ve Španělsku. Je tak výjimečná, že ji navštěvuje i španělský král Don Juan Carlos I. Celé město žije festivalem, jenž předchází slavnosti - férii, místní pouti, která pokračuje dalších deset dní. Andalusané jsou úžasní a srdeční lidé, děti si dodnes dopisují a meilují s novými přáteli. Všechny oslovilo umění ohnivých Španělů, jejich kytary, kastaněty, flamenco, sevilliana... Snad zase někdy na shledanou.

Marcela Krejsová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA