HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Národopisný soubor Gymnázia Uh.Hradiště ve Švýcarsku

Gymnaziální folklorní soubory jsou u nás - pokud moje znalost sahá - poměrně řídké. Dostala se mi do rukou videokazeta galakoncertu souboru z Gymnázia Uherské Hradiště ze zájezdu do Švýcarska v září roku 2000, kde byl hostem Kantonální školy ve Wettingenu.
Nevím, čemu připsat to, že cimbálová muzika této školy má tak dobrou úroveň, a také dívčí zpívání i tancování chlapců a dívek sneslo srovnání se sbory i tanečním projevem našich vyspělých folklorních souborů. Je to zřejmě zásluhou zkušených profesorů Lenky Kraváčkové a Karla Rajmice, vedoucího souboru. Ona spolupracuje s Hradišťanem, Karel hraje a zpívá v Cimbálové muzice Jaroslava Čecha. Ti připravili se souborem pro letošní vzájemnou návštěvu hodnotný obsáhlý koncert. Program, zahrnující písně a tance několika odlišných regionů, zvládli mladí tanečníci, zpěváci i muzikanti precizně a s neobyčejným zaujetím a radostí. Školní národopisný soubor i švýcarský pěvecký sbor zmíněné kantonální školy se navštěvují už sedm let. Obě strany to velice obohacuje, protože při týdenním pobytu poznají rodiny, kde bydlí, poznají krásnou přírodu, horská střediska, navázali nebo prohloubili přátelství dřívější. Radostný pěkný program složený z písní, tanců a hudby, které mají studenti z Hradiště rádi, končil společným zpěvem obou souborů česky zpívanou písní Dobrú noc... a následným tancem - valčíkem. Bylo to úspěšné vyvrcholení činnosti jedné z generací národopisného souboru hradišťského gymnázia a končilo slovy prof. Jany Petrželkové: hudba byla u zrodu vztahů obou škol, nechť i v dalších letech napomáhá jejich sbližování.

Jaroslav Jurášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA