HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slezan pětačtyřicetiletý

Vykonavatelem myšlenky profesora ekonomické školy v Českém Těšíně Bedřicha Havlíčka založit v hraničním městě národopisný soubor se stala členka již 10 let pracujícího pěveckého sdružení Slezan Květa Rusková - Klimšová. Ustavující zkouška souboru se uskutečnila 21. prosince 1955.
Vedoucími byli postupně Ladislav Míček, Miroslav Palla, Aleš Konečný, Eva Šinoglová a od roku 1964 do dnešních dnů Boleslav Slováček. Vedoucími hudební složky byli Pavel Rusek, Václav Stuchlý, primáš Bohuslav Matyáš a od roku 1963 Miroslav Kyjonka. Výroční koncerty v roce 1995 a 2000 primášoval Tomáš Treichel, který současně vede mladou muziku Slezánku.
V začátcích soubor vystupoval ve vypůjčených krojích, vlastní oblékli až v roce 1957, rekonstruované Jiřinou Královou a Blaženou Slováčkovou. Nyní má muzika kroj těšínský, tanečníci tentýž a převlíkají se dále do kroje horalského, jablunskovského - jackovského, orlovského a hornického. Podoba krojů připomíná vrchol svého vývoje oděvu na Těšínsku z poloviny 19. století.
V roce 1970 se pěvecký sbor s národo-pisci rozcházejí co do zkoušek, aby uspořádali občasné společné koncerty.
Folklorní soubor Slezan čerpá náměty a jevištně je zpracovává, z regionu od Bohumína po hranice se Slovenskem a od Frýdku po hranice s Polskem. Tato oblast je pro nezasvěcené méně známá, ale díky usilovnému výzkumu a prezentací - viz XIII. všesokolský slet v Praze - se postupně dostává do povědomí široké veřejnosti.
Slezan absolvoval množství vystoupení na našich i zahraničních pódiích, odkud přivezl nejedno vysoké ocenění. Mezi ně patří Laureát MFF Strážnice 1964, Bronzový řetěz a Stříbrný hrozen z francouzského Dijonu (1974), z Norska cena Per Gynta nebo z Mongolska vysoké státní vyznamenání.
Největším oceněním pro soubor je však pocit s takovou prací, kterou se podaří seznámit diváky s lidovou kulturou našeho kraje, tvrdí Boleslav Slováček.
Členská základna tanečníků počítá asi se 25 osobami, muzikantů je optimálně 10. Obě složky mají velké zázemí v mládí, které je dodavatelem talentů pro dospělé. Vedoucím dětského souboru je cimbalista, zpěvák a tanečník Karel Musiol spolu s tanečnicí Olgou Krzyžankovou. Mimochodem její tři děti svorně účinkují rovněž v souboru.
Slavnostní koncert pěveckého i folklorního Slezanu se uskutečnil 25. listopadu 2000 v Těšínském divadle - beznadějně vyprodaném. Folklorní program sestával v prvé části z pásem Namlouvání, Vojna a Škádlení. Z profilových dvanácti tanců měly premiéru ve 3. části pouze Polky vlevo, a to po pozdravném vystoupení Slezánku.
Posezení a pobavení pro všechny aktéry připravil zřizovatel - Kulturní a společenské středisko Střelnice - v sále, kam byli pozváni i bývalí členové souboru. Ti ruku v ruce s mladými vytvořili velkolepou podívanou, kdy při cimbálovce předvedli v současné choreografii některé tance, mnozí tančili i v přísálí. Mezi vůdčí osobnost patřili Ladislav Poláček, manželé Molinovi a zejména Dáša a Honza Kapustkovi. Uměli a umí!

Zdeněk Ondrášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Slezan, folklorní soubor
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA