HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jak se rodí nejmladší skanzen v Čechách?

Samozřejmě s mnoha potížemi včetně té nejpalčivější - nejsou peníze. A tak se záchrana lidových staveb odehrává za pomoci sponzorů, soukromých firem a nadací, v neposlední řadě za neutuchajícího elánu studentů, jejichž snažení zůstává skryto za označením "budování v akci Z". Za účelem výstavby Expozice lidové architektury v Chanovicích (okr. Klatovy) vznikla před čtyřmi lety Vlastivědná společnost REGIO, organizující víkendové a prázdninové pobyty mládeže. Iniciátorem jejího založení je Okresní muzeum v Klatovech, které nese vedle organizačních starostí i veškerou tíhu odborné práce.
Co zatím mohou Chanovice svým návštěvníkům nabídnout? Především zvlněnou, věčně modrou kulisu šumavského horizontu, v bližším barevnějším pásmu pak pravidelný krajinný rytmus polí, luk, rybníků, remízků a lesů, ve vesnické zástavbě tradiční seskupení dominant (kostel, škola, zámek, zámecký park), tedy dokonale ucelený malebný tvar. V malém tištěném průvodci (Okresní muzeum Klatovy 2000) je uvedeno: Kvalitu zachovaných přírodních útvarů dokládá registrace tzv. významných krajinných prvků. Chráněným územím s kvalifikací "přírodní park" by si však zasloužila vyhlásit i rozsáhlá oblast mezi Chanovicemi, Novou Vsí, Kotouní, Černicemi, Defurovými Lažanami a Újezdem. Jsou tu zachovalé ekosystémy smíšených lesů, polí, luk a rybníků. V obci je sedm nemovitých kulturních památek a třicet tři významných objektů s památkovou hodnotou.
Do chanovického skanzenu bylo prozatím situováno několik roubených objektů z oblasti jihozápadních Čech: roubená kolna se stodůlkou z usedlosti čp. 9 v Měčíně, špýchar čp. 6 z Petrovic u Měčína, roubená stodola z areálu mlýna z Nezdic u Borov. Své umístění nyní našla obytná chalupa z Čachrova (čp. 39), která by měla představovat obydlí panského myslivce.
Nejmladší skanzen v Čechách je zpřístupněn pouze externě. Zájemci o lidovou architekturu a náhodní turisté jsou stále častější. Chanovice čekají i na Vaši návštěvu!

Marta Ulrychová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA