HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jak se rodí nejmladší skanzen v Čechách?

Samozřejmě s mnoha potížemi včetně té nejpalčivější - nejsou peníze. A tak se záchrana lidových staveb odehrává za pomoci sponzorů, soukromých firem a nadací, v neposlední řadě za neutuchajícího elánu studentů, jejichž snažení zůstává skryto za označením "budování v akci Z". Za účelem výstavby Expozice lidové architektury v Chanovicích (okr. Klatovy) vznikla před čtyřmi lety Vlastivědná společnost REGIO, organizující víkendové a prázdninové pobyty mládeže. Iniciátorem jejího založení je Okresní muzeum v Klatovech, které nese vedle organizačních starostí i veškerou tíhu odborné práce.
Co zatím mohou Chanovice svým návštěvníkům nabídnout? Především zvlněnou, věčně modrou kulisu šumavského horizontu, v bližším barevnějším pásmu pak pravidelný krajinný rytmus polí, luk, rybníků, remízků a lesů, ve vesnické zástavbě tradiční seskupení dominant (kostel, škola, zámek, zámecký park), tedy dokonale ucelený malebný tvar. V malém tištěném průvodci (Okresní muzeum Klatovy 2000) je uvedeno: Kvalitu zachovaných přírodních útvarů dokládá registrace tzv. významných krajinných prvků. Chráněným územím s kvalifikací "přírodní park" by si však zasloužila vyhlásit i rozsáhlá oblast mezi Chanovicemi, Novou Vsí, Kotouní, Černicemi, Defurovými Lažanami a Újezdem. Jsou tu zachovalé ekosystémy smíšených lesů, polí, luk a rybníků. V obci je sedm nemovitých kulturních památek a třicet tři významných objektů s památkovou hodnotou.
Do chanovického skanzenu bylo prozatím situováno několik roubených objektů z oblasti jihozápadních Čech: roubená kolna se stodůlkou z usedlosti čp. 9 v Měčíně, špýchar čp. 6 z Petrovic u Měčína, roubená stodola z areálu mlýna z Nezdic u Borov. Své umístění nyní našla obytná chalupa z Čachrova (čp. 39), která by měla představovat obydlí panského myslivce.
Nejmladší skanzen v Čechách je zpřístupněn pouze externě. Zájemci o lidovou architekturu a náhodní turisté jsou stále častější. Chanovice čekají i na Vaši návštěvu!

Marta Ulrychová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA