HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jaroslav Kovářík z Kobylí pětasedmdesátiletý

V prosinci minulého roku se dožil a velkým koncertem v Kobylí oslavil své jubileum jeden z nejvýznamnějších zpěváků výrazné oblasti Hanáckého Slovácka na jihovýchodní Moravě a zároveň vyhlášený vinař Jaroslav Kovářík z Kobylí.
Narodil se v roce 1925 v sedlácké rodině, která má zde hluboké kořeny.
Zpěvák Jaroslav Kovářík je symbolem oddaného a věrného milovníka lidové písně. Jeho do vysokého věku krásný tenor uvádí v úžas a hladí po duši každého. Je vskutku prvním pěvcem této zajímavé oblasti, plné půvabných melodických lidových písní, které jubilantovi a početnému obecenstvu přišlo zazpívat mnoho výborných zpěváků jako Jana Trávníčková, Jan Zaviačič, Jan Beran, Maryška Sochorová - Malčicová, Marie Novotná, Martin Foretník i sbor mužů z Kobylí, jakož i výborní dětští zpěváčci a další. Zahrály mu cimbálové muziky Šmytec s primášem Markem Trávníčkem, cimbálová muzika Vonica se zpívajícím primášem Františkem Korábem, zahrál a zazpíval i MUDr. Jura Holásek, zahráli Vlastík Kopuletý, Jan Rokyta i Jindřich Hovorka ad. Zároveň bylo pokřtěno nové, velmi pěkné CD s názvem Jaroslav Kovářík zpěvák z Kobylí, kde je zachycen na snímku z roku 1956 i cimbalista Jaromír Běhunek, jsou tam i pozdější nahrávky Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN) s primáši Jindřichem Hovorkou, Janem Kružíkem a Miroslavem Lopučkem. Toto album mu k narozeninám vydal jeho syn, JUDr. Jaroslav Kovářík ml., který si s otcem také na koncertě zazpíval. Album je věnováno nedávno zesnulému primáši MUDr. Jožkovi Kobzíkovi, který společně se souborem Břeclavan pomáhal Jaroslavu Kováříkovi st. co by zpěvákovi do světa. Členem Břeclavanu byl jubilant od roku 1957. Jeho zpěv je na novém albu dokumentován také pěknými snímky cimbálové muziky Zavádka s primášem Petrem Hudečkem. Na přípravě tohoto zdařilého CD, plného půvabných písní, se podílel i PhDr. Jiří Pajer. Vyrobilo Tonstudio Jaromíra Rajchmana a Stylton Ostrava. Byl to vskutku překrásný večer plný gratulantů, plný lidových písní, hudby i plný lahodného Kováříkova vína.
Tak hodně zdraví do dalších zpěvavých let!

Jaroslav Jurášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA