HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání Mileny a Jiřího Pitterových

První Mileniny kroky na jevišti jsou spojeny s Karlínským divadlem a účinkováním v inscenacích operet. Od roku 1958 jsme se oba začali věnovat tanci ve folklorních souborech. Milena v Rudém šátku v karlínském Domu pionýrů, já ve Vycpálkově souboru.
Příchodem Mileny k Vycpálkovcům v roce 1962 se naše taneční cesty spojily. V roce 1968 jsme tuto cestu posvětili manželstvím a do dnešního je tato cesta společná. Manželská cesta přinesla dva květy - dcery Milenu (nyní Kmentovou, která se folkloru věnuje) a Marii (která sběhla od folkloru přes sport ke hře na saxofon).
Z počátku jen jako tanečníci, ale později i jako vedoucí a choreografové jsme prošli soubory Rudý šátek, Vycpálkovci, Chorea Bohemica, Danza Bohemica a Kytice.
Kdo nás ovlivnil? Byli to: Jarka Popelová, Eva a Radek Rejškovi, Barbora a Jan Čumpelíkovi, Lída Zámišová, Jaroslav Krček, Ica Pospíšil, Pavel Jurkovič, Václav Bárta a mnozí další.
Nejvíce nás však směrovala Alena Skálová během více jak 20 let tancování pod jejím pedagogickým a choreografickým vedením. Zejména tance "Na kasárenském dvoře", "Selský tanec" a "Karneval" z Vycpálkovské éry a celá éra Chorei Bohemici, zvláště pak komponované pořady "Hloží lásky", "Vojenské písně a balady" a "Ó světe, milý světe" na nás zanechaly nesmazatelné stopy. A zejména Alenin cit pro taneční a choreografické vyjádření hudební a textové předlohy při respektování odlišností jednotlivých oblastí a žánrů. Průprava Aleny Skálové ve spojení s absolvováním různých seminářů a u Mileny s absolvováním Lidové konzervatoře byla asi tou nejlepší školou pro naše současné aktivity se soubory.
Láska k tanečnímu pohybu je pro nás vlastní, proto nám není cizí ani taneční projev zasahující do jiného žánru. A na podzim jdeme do tanečních.
Ač Pražáci, od téměř dětských let jsme vyrůstali a srůstali s lidovým tancem, zpěvem a muzikou. Do tohoto období u Mileny spadá zpívání s maminkou a zděděná tanečnost. Pro mne pak vysedávání u rádia a poslouchání lidové "Písně týdne".
Toto více jak čtyřicetileté období náš život obohatilo nepředstavitelným způsobem. Nádherné večery prožité se souboráky a povídáním Jardy Krčka o všem možném, pana Oldřicha Korteho o hudbě, soustředění a společné dovolené s Choreáky nebo Kytičáři, a nikdy nechyběla lidová písnička. Prožitky z představení, festivalů, setkání s členy jiných souborů a lidí kolem, vznik trvalých kamarádství bez potřeby pravidelných setkání. To všechno nás naučilo cítit, respektovat a milovat lidové umění včetně jeho materiálních projevů. Co všechno je obsaženo v lidovém umění. A dokáže v kterékoliv podobě potěšit v zármutku i veselosti.

Platnost obrázku vypršela.

Jiří a Milena Pittrovi
Jsme hrdi na to, že se nám dostalo pozvání na sólové vystupování na I. ročníku "Seniorfestivalu 2001" v Petrově u Strážnice a v seniorském pořadu na "Myjavských slavnostech". Účinkování v těchto dvou pořadech bylo zážitkem, který byl pro mne srovnatelným s mojí první Strážnicí. Nejen proto, že jsme se setkali s mnoha lidmi, ale zejména proto, že zaujetí a nasazení účinkujících bylo možná větší než za mlada. A co víc, oni se vrátili na prkna, protože chtěli, protože cítili potřebu svoji lásku k lidovému tanci, zpěvu a muzice sdělit divákům.
Vše co jsme se naučili, prožili a cítíme k lidovému tanci, zpěvu a muzice se snažíme předávat dalším generacím. V současné době je Kytice dětským souborem, jehož je Milena uměleckou vedoucí a choreografkou. Já spolupracuji jako choreograf s Benešáčkem.
Nemáme koníčka, ale náročného KONĚ, který nás provází a bude provázet až do konce. Zkrátka, soužití s folklorem je nádherné a - věřte či nevěřte - je vynikající školou života.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.10.2001 v 21:05 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA