HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Folkloristé prošli čtyřdenním maratónem

VESELÍ NAD MORAVOU: Devět souborů se představilo na mezinárodním folklorním festivalu Štěpy. Ten se letos již pojedenácté uskutečnil ve Veselí nad Moravou. Jediným zástupcem ze zahraničí byl Varaždin z Chorvatska. Soubory Spinek, Štěpnička a Varaždin zahájily čtyřdenní maratón již ve čtvrtek ve Vnorovech. Právě na pozvání Vnorovanů totiž Chorvaté na Slovácko přijeli.
"Seznámili jsme se vloni na festivalu ve Francii. Navázali jsme spolupráci a prvním společným vy stoupením je účast na Štěpech," uvedl na vysvětlenou vedoucí Spinku Jan Smutný. V pátek dopoledne pořadatelé připravili vystoupení souborů pro školy. Odpoledne hosté z Chorvatska představili své umění také ve Strážnici, kde souběžně probíhala Dětská Strážnice. Program potom pokračoval ve Veselském přístavišti Baťova kanálu hudebním večerem Za moravú, za tú vodú...
Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy
O den později ulice rozkvetly temperamentem a barvami krojů mladých folkloristů, kteří tancem a zpěvem zvali obyvatele i návštěvníky města na hlavní nedělní pořad. Ten se uskutečnil v prostorách zámeckého parku, kam všichni účinkující přišli v průvodu.
Kromě samotného zpěvu a tance zde byly k vidění i ukázky lidových řemesel. Půl hodiny před zahájením si na své přišli také milovníci dechovky. Koncertem je potěšili muzikanti dechové hudby Základní umělecké školy ve Veselí nad Moravou.
Organizátoři nezapomněli ani na samotné účinkující. Při sobotním zábavném odpoledni s ná-zvem Tancujte, zpívejte, bavte se... zažil park invazi více než tisícovky návštěvníků. Spolu s rádiem Kiss Publikum místní dům dětí a mládeže připravil nejrůznější hry a soutěže. Vyvrcholením bylo vystoupení siláka Zekona, kterého nadšené děti málem umačkaly. Večer se více než tři sta členů všech souborů sešlo v kulturním domě, kde se navzájem učili tance jednotlivých regionů.
"První ročník Štěpů jsme organizovali při příležitosti Mezinárodního dne dětí. Jednalo se tehdy o jednodenní akci zaměřenou výhradně na folklór. S přibývajícími ročníky došlo k samovolnému a jaksi automatickému rozšíření programu. Naším cílem je, aby byl pro všechny co nejpřitažlivější," uvedl programový ředitel festivalu Albert Hauptman.

Lenka Fojtíková
Slovácko, číslo 23, úterý 4.června 2002

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 04.06.2002 v 17:40 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA