HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XV. MEZINÁRODNÍ DUDÁCKÝ FESTIVAL STRAKONICE 2002

Málokterý folklorní festival je mezi příznivci lidového umění v České republice, ale i ve světě, tolik známý, jako Mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích, jehož XV. ročník se uskuteční ve dnech 22. - 25. srpna tohoto roku. Dudácká muzika má u nás i ve světě velkou popularitu a pořadatelé festivalu pro ni dokážou vytvořit takové prostředí, ve kterém se cítí doma a dokáže upoutat své stálé, ale i stále nové a nové návštěvníky.
Letos se festival stane příležitostí k setkání dudáků, dudáckých muzik a souborů z Bulharska, Francie (Bretaně), Holandska, Irska, Itálie, Maďarska, Nového Zélandu, Polska, Rakouska, Skotska, Spolkové republiky Německo, Španělska, Turecka, Velké Británie a samozřejmě také z České republiky.
Prologem festivalu, který se uskuteční ve čtvrtek 22. srpna, bude večerní průvod účastníků od Městského domu kultury na Hradní nádvoří. Průvod začíná ve 21,00 hodin a po něm bude následovat mezinárodní dudácké kasací. Od pátku do neděle pak mají návštěvníci možnost zhlédnout celkem 11 festivalových koncertů, v nichž se představí dudy a dudáci v různých krajových a historických souvislostech. Mezi nimi zřejmě vyniknou večerní koncerty v pátek a v sobotu (vždy od 21,00 hodin v Letním kině), nesoucí názvy "Všechny krásy světa" a "Zdaleka přišli, dudy si nesli". Zajímavé ukázky dudácké muziky slibují sobotní programy "Klenotnice - ze středoevropské dudácké zóny" (10,00 hodin v Domě kultury), "Jihočeské proměny" (14,30 hodin na Hradním nádvoří) a "Z keltských pramenů" (17,00 hodin v Domě kultury).
Festivalová scéna na hradním nádvoří
Festivalová scéna na hradním nádvoří
Festival uzavře sobotní program. V něm bude patřit slovo nejprve dětem v programu "Děti dětem" (10,00 hodin na Hradním nádvoří). Ve 13,00 hodin pak zatroubí (nebo zapískají?) dudácké píšťaly k nástupu do finále. To se na pochod městem vydá slavnostní průvod účastníků, který diváky zároveň pozve na závěrečné galakoncerty. Pořadatelé vyšli vstříc rostoucímu počtu zájemců a připravili galakoncerty dva: jeden v Letním kině, druhý pak na Hradním nádvoří. Přestože druhý z nich je označen jako repríza, začínají oba současně - v 15,00 hodin.
Zajímavými součástmi festivalu se jistě stanou také Mezinárodní dudácké sympozium, které se koná před jeho zahájením (21. - 22.8.) a Staročeský jarmark před zámkem ve dnech 23. - 25.8.2002.
Pořadatelem XV. Mezinárodního dudáckého festivalu je Městské kulturní středisko Strakonice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR. Záštitu nad festivalem převzali pan RNDr. Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje, pan Jerzy Chmiel, prezident středoevropského sektoru CIOFF a Město Strakonice. Festival se koná za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a jeho generálním sponzorem je Česká spořitelna.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

12.12.2002 v 12:49Michaela Benešová

Myslím, že by Vám tyto informace (kontakty) předala ředitelka MFF Strakonice, pí. Dresslerová. Spojení hledejte v sekci "ředitelé festivalů" na www.fos.cz. Snad bude Vaše "pátrání" úspěšné. Zdraví, M.Benešová


03.09.2002 v 13:04V. Valvoda

Rad bych si objednal CD bretanského souboru KEVRENN DE BREST ST. MARK a irské skupiny PIPELINE, ktere vyustoupily na poslednim dudackem festivalu ve Strakonicich. Muzete zverejnit nebo mi poslat spojeni na tyto soubory (napriklad webove stranky nebo e-mailovy kontakt)?


Zveřejněno 11.08.2002 v 20:44 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA