HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

FESTIVAL Písek 2002 "uplaval".

V Písku vrcholily přípravy VIII. mezinárodního folklórního festivalu 2002. Bylo pondělí 12. srpna 2002. Hladiny jihočeských řek byly zvednuty, ale obyčejný smrtelník to nebral příliš vážně. Tak byly již mnohokrát.
To dopoledne se dozvídám, že zemřela po těžké nemoci má dlouholetá spolupracovnice, korepetitorka souboru Písečan, paní Zdena Pavlovcová. Je nám smutno! Odešla výborná žena, spolupracovnice, kamarádka, 42 let společné práce.
Kolem poledne přicházejí první znepokojivé zprávy. Začíná se uvažovat o evakuaci obyvatel. Hladina Otavy stále stoupá. Ubytování pro účastníky festivalu je ohroženo, je ohrožen celý festival - uvažuje se o jeho zrušení. Zdá se, že veškeré snažení vynaložené pro jeho realizaci přijde vniveč. Hlavně poslední hektický týden, kdy se hledala náhrada za 2 zahraniční soubory, které odřekly na poslední chvíli (Turecko, Egypt). S pomocí paní Drtilové ze Šumperka a předsedy FoS pana Pšenici se našla náhrada. Prestiž festivalu je zachráněna.
Po obědě zasedá povodňová komise. Jaké bude její rozhodnutí?! Po 15.00 hod. mi oznámí starosta města JUDr. Průša, že VIII. mezinárodní festival Písek 2002 je zrušen. Honem rychle odvolat všechny soubory zahraniční a české, dospělé i dětské. Finský soubor zastihl ing. Brůžek ještě v Tampere - neodletěli. Řekové již odjeli z domova, není na ně spojení.
Otava stoupá, začíná evakuace obyvatel v ohrožených oblastech města. Soubor Písečan se schází na zkoušce, která však záhy končí. V souboru je smutná nálada. Zdena mrtva, vystoupení v Protivíně a festival v Písku odvoláno. Zdá se nám, že rozhodnutí povodňové komise je příliš tvrdé a předčasné. Nevěříme!
V úterý ve 2.00 hod. ráno odjíždí autobus z Písku pro mexický soubor do Harachova - přebíráme ho od Poláků. Má jet do Prahy na Slovenské vyslanectví pro víza do Slovenské republiky.

Platnost obrázku vypršela.

Z běsnící řeky ční kříž jako memento bolesti a utrpení...
Město prožívá hektickou noc. Probíhá evakuace lidí. Někteří lidé odmítají jet z domova. Otava stoupá! Hrůzné ráno! Úterý 13. 8. 2002. Otava dosáhla nepředstavitelné výšky a 2 pěší lávky jsou pod vodou. Ze starého kamenného mostu vyčnívá jen část soch, jedna z nich je odplavena. Z běsnící řeky ční kříž jako memento bolesti a utrpení. Otava stále stoupá! Pražské předměstí a sídliště Dukla jsou zatopeny, domy v Čechově a Jablonského ulici až do výše 1. patra. Sportovní areál na levém břehu a nákupní centrum na pravém břehu Otavy tvoří jedno obrovské jezero. Městský ostrov je celý pod vodou. Taková voda v Písku prý byla před více než sto lety.

Platnost obrázku vypršela.

Zčeřená hladina rozvodněné Otavy naznačuje, kde byly oba mosty...
Festival se pomalu likviduje. Pomocnou ruku opět podává pí. Drtilová ze Šumperka, bere dva zahraniční soubory na svůj festival. Pomáhají p. Michálek, p. Vašut ze zahraniční sekce. Ve středu dopoledne se ozval poslední zahraniční soubor (Řekové). Dostali se do Budapešti a tam zjistili, co se v jižních Čechách děje. Vracejí se domů. Festival Písek 2002 je definitivně rozpuštěn. Snaha a práce řady měsíců je ztracena. Zůstává zklamání a ohromné škody, které napáchal nezkrotný živel - voda. Pro obyvatele Písku zůstává práce na obnově toho, co bylo zničeno.

Milan Bečka,
ředitel festivalu "Písek 2002"

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.08.2002

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA