HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

25 let souboru Ondřejnica

"Ach jó, zase Janáček!", vzdychaly jsme jako studentky střední pedagogické školy, když nám pan profesor Ptáček pouštěl úryvky z jeho oper a když nám o něm zaníceně vyprávěl a snažil se přiblížit nám tohoto velikána české hudby. Dnes si říkám: "Ach jo, že jsem to více neposlouchala a nesnažila se o něm dozvědět co možná nejvíce, měla bych ušetřenou práci!". Ale kdo mohl vědět, že mě cesty osudu donesou až do Krmelína a Staré Vsi a že se právě tady, sice v jiné, ale přesto stejně krásné formě setkám opět s Janáčkem a písněmi jeho kraje. A čím více lašských písní poznávám, tím více jsem jimi nadšena a dojata. Proto tak ráda chodím na Ondřejnici.
Také 16. listopadu jsem ráda přijala pozvání na oslavy 25. Výročí tohoto souboru. Nezklamal ani celovečerní program, ani tanečníci a muzikanti, ani následná beseda u cimbálu a už vůbec nezklamali průvodci pořadem Yvona Voráčová a Láďa Černošek. Celý večer se nesl v duchu různých překvapení, která si nezávisle na sobě přichystali jednak "staří tanečníci", muzika a v neposlední řadě sama vedoucí souboru Yvona.
První polovina programu byla vyhrazena starším číslům a kmenovému repertoáru souboru, zazpívala Maruška Matějová, Petr Palička a ze záznamu jsme se podívali a zavzpomínali na nezapomenutelný "Skok" Pavla Vaňka. V závěru první poloviny programu se zaskvěli bývalí členové souboru na kterých věk ani pomlka v tancování nebyly v nejmenším poznat. Naopak, svým skvělým výkonem a entuziasmem roztleskali plný sál Základní školy v Brušperku, kde se koncert konal.
Druhá polovina programu byla věnována dětem, a to jak těm malým, tak i těm starším, kteří už dětským střevíčkům skoro odrostli. Opět se projevila nádhera a zpěvnost tohoto kraje, když vystoupili dětští zpěváčci Kristýnka Plačková, Vojtěch Koblížka a Míša Krpcová, ale ani ostatní se nedali zahanbit a na vystoupení zpívali, co jim hrdélka stačila.
Pak následoval nový program "Něchoď tam, synečku, je tam čarovane", který mimo jiné postoupil i do celostátní přehlídky choreografií v Jihlavě (i tam měl u poroty i u diváků obrovský úspěch).
A na závěr nám Yvona předvedla, že i soubor Ondřejnica má o své následovníky postaráno, a to jak z řad tanečníků a zpěváků, tak i z řad muzikantů. Členové Ondřejnice mají své děti v dětském souboru nebo v ZUŠ, kde se učí ponejvíce na housle, flétnu - nástroje, které se později uplatní v cimbálové muzice. Vyvrcholením celého večera bylo poděkování zakladatelce a dlouholeté vedoucí dospělého souboru, dnes vedoucí dětského souboru, paní Elišce Krejčíčkové nádhernou básní. Tak krásně ukončila Yvona tento večer plný pohody, krásných písní a tanců z kraje Leoše Janáčka.
Beseda u cimbálu, která pokračovala až do pozdních nočních hodin jen potvrdila to, co jsem už o souboru řekla, že jsou to nadšení zpěváci, tanečníci a muzikanti.

Iva Plačková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

18.11.2003 v 08:25Xenie

Byla jsem a učarivalo mě to.


Zveřejněno 06.01.2003 v 11:34 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA