HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Národní krojový ples 2003 se vydařil

V sobotu 8. února 2003 se v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou uskutečnil VI. Národní krojový ples Folklorního sdružení České republiky. Spolupořadateli plesu byli vedle Folklorního sdružení ČR také Město Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Sdružení Tradice ČR a Český rozhlas, jehož 80. výročí bylo na plese připomenuto. Záštitu nad plesem převzali místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR paní Miroslava Němcová, ministr obrany ČR pan Jaroslav Tvrdík a hejtman Kraje Vysočina pan František Dohnal.
Národní krojový ples 2003
Předseda Folklorního sdružení ČR vítá ministra práce a sociálních věcí ČR Zdeňka Škromacha
Plesu, který byl letos beznadějně vyprodán, se zúčastnilo na 1200 účastníků, z nich více než pět set v lidových krojích, kteří reprezentovali 24 folklorních souborů z celé naší vlasti. Mezi zvláště významné hosty patřili vedle paní Němcové a pana Dohnala (pan Tvrdík se bohužel omluvil) pan Zdeněk Škromach, ministr práce a sociálních věcí ČR, pan František Mezihorák, předseda školského a kulturního výboru Senátu Parlamentu ČR, pan Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu,, pan Jan Havelka, předseda Klubu českých turistů, pan Ondřej Martinák, prezident Sdružení Tradice ČR, pan Jindřich Žydek, viceprezident Asociace kuchařů a cukrářů ČR, početná delegace čelních představitelů Kraje Vysočina, starosta Města Žďár nad Sázavou pan Jaromír Brychta, jeho zástupkyně paní Dagmar Zvěřinová, generální ředitel ŽĎAS, a.s. pan František Hudák, delegace hostů z Polska, Rakouska, ze Slovenska (Miroslav Dudík, vedoucí Orchestru lidových uměleckých nástrojů Slovenského rozhlasu, pan Stanislav Bachleda, předseda výboru Slávik Slovenska a další), z Nového Zélandu, předseda Folklorního sdružení ČR pan Zdeněk Pšenica a řada dalších významných osobností.
Národní krojový ples 2003
Pravděpodobně nejmladší účastnice Krojovaného plesu tancovala s úžasným zaujetím a s obdivuhodnou výdrží až do pozdních hodin.
K tanci a poslechu střídavě hrály Slovácká dechová hudba Vlkošáci, cimbálová muzika VUS Ondráš Brno a další lidové hudby. V průběhu plesu se uskutečnil křest CD z koncertu vítězů dětských soutěží "Zpěváček - Slávik" (konal se 21.9.2002 v Kongresovém centru v Praze). Kmotry CD byli pánové Václav Kasík, Stanislav Bachleda, Miroslav Dudík, Zdeněk Pšenica a paní Eva Pejchalová, předsedkyně Horáckého folklorního sdružení. Ples také zvolil svoji Miss, kterou se stala Helena Kyněrová ze Svatobořic-Mistřína. V rámci plesu se uskutečnilo také setkání hostů a sponzorů s organizátory plesu, na kterém byla podepsána smlouva o spolupráci mezi Klubem českých turistů a Folklorním sdružením ČR.
Národní krojový ples 2003
Generálním sponzorem plesu byla Generali Pojišťovna, a.s., ples dále významně podpořili Město Žďár nad Sázavou, CZ Stavební holding Pardubice, Kraj Vysočina, ŽĎAS, a.s. a řada dalších příznivců.
Národní krojový ples 2003
Letošní, v pořadí již šestý, Národní krojový ples Folklorního sdružení ČR důstojně navázal na své předchůdce a přispěl k oblibě této svým charakterem ojedinělé akce v ČR, ve Žďáru nad Sázavou i v Kraji Vysočina.

Jiří Pokorný

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 10.02.2003

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA