HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

MFF Liptál 2002

Nejraděj jezdím tam, kam jsem pořadateli pozvána a kde jsem vítána. Mezi tyto festivaly patří hlavně Liptálské slavnosti. V loňském roce to byl již jejich 33. ročník.
Největší dík za jejich uspořádání patří řediteli Ing. Ladislavu Michálkovi. Všichni jsou zde milí a vstřícní. Mají báječného a stále usměvavého starostu Miroslava Vaculíka (a doufám, že jím bude i nadále). Sám je aktivním členem hostitelského souboru Lipta - senioři. Jen mně chybělo, že v tomto ročníku festivalu netančil jako minulá léta. (Asi měl více jiných starostí). V hlavním pořadu mně jejich pěkné vystoupení pohladilo na duši. Byly to převážně původní základní tance Valašska precizně zatančené tak, jako i "dospělácká" skupina, která vznikla z Malé Lipty a Malušat. Je radostné, že zde mají stále pokračovatele a všechny skupiny pracují na této tradici. Nějak mi do toho nezapadají Mažoretky ZŠ Liptál. Jsou to půvabná děvčata v efektních úborech a jejich taneční provedení je velmi přesné. Není to však folklor. Také zde působí Hudební skupina 2 + 1 širšího zaměření. (Tu jsem ale neslyšela ani neviděla). Z toho všeho je vidět, že tato,ač malá obec, žije bohatým kulturním životem. V posledních deseti letech se zařadila mezi nejvýznamnější mezinárodní folklorní festivaly a hostí soubory z celého světa. Členové Lipty se dokáží o všechny postarat. Ovšem bez podpory všech pořadatelů a sponzorů by to v takovém rozsahu nešlo.
Bývá již tradicí, že oficiální zahájení slavnostní se koná na Obecním úřadě otevřením výstavy. Tentokrát to byla díla Vladislava Jurčáka, vynikajícího fotografa, který je svázán s obcí dlouholetou činností ve Výrobním družstvu Lipta. Slavnostní zahájení doprovázela mladý pětičlenná Cimbálová muzika Juráš z Rožnova pod Radhoštěm. Tato cimbálovka doprovázela i v průběhu celých slavností např. základní složku souboru Lipta a též další kolektivy.
Velmi se mi líbil hlavní dětský pořad, zejména Dětská cimbálová muzika Slováček z Brna - Černovic, uvádějící hudby, písně a tance v překrásných kyjovských krojích. Dále mě zaujalo půvabné vystoupení souboru Kuřátka z Chrudimi. Vynikající byl dětský soubor Sliven z Bulharska. Velmi pěkný byl samostatný pořad souboru Púčik z Brna. Všem se také líbil kolektiv Handrlák z Kunovic. Ovšem skutečným bonbónkem, jak řekl slovem provázející Mgr. Jaromír Juřička, byla přehlídka párových tanců. Škoda, že byly přihlášeny jen páry dva. Senorský pár z Lipty perfektně zatančil starodávný a druhý pár ze Zlína zase starou uherskou, rovněž pěkně zatančenou.
Ze zahraničních souborů se mi líbily tance Kozáků ze Záporoží na Ukrajině a vystoupení slovenského souboru Zobor z Nitry. Také další zahraniční účinkující měli divácký úspěch a tak je alespoň vyjmenuji: Bartók Táncegyüttes (Maďarsko), skupina bubeníků - studentů I. pacifické university (Japonsko), bavorský folklorní soubor Dreiflüsse Trachtengau Passau (Německo), La tradizione di Minuturno (Itálie), Tonali Ambar (Mexiko) a Herceg Stjepan (Hercegovina). Omlouvám se, pokud jsem některé účinkující kolektivy nejmenovala. Poděkování za krásná vystoupení patří všem!
Počasí Liptálským slavnostem přálo, spokojených návštěvníků bylo mnoho, takže konec dobrý, všechno dobré, ba co víc, báječné! Těším se na příští rok a doufám, že se opět ve zdraví sejdeme.

Jiřina Matějková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.02.2003

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA