HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

ZPĚVÁČCI 2003 - zpráva o uskutečnění a výsledcích

Ve dnech 3. a 4. května 2003 se v Lázních Velké Losiny uskutečnil již IX. ročník Celostátní soutěžní přehlídky dětských sólových zpěváků lidových písní "Zpěváčci 2003".
Celostátní soutěžní přehlídky dětských sólových zpěváků lidových písní "Zpěváčci 2003". Hlavním pořadatelem akce bylo Folklorní sdružení České republiky ve spolupráci s Českým rozhlasem, Obcí a Lázněmi Velké Losiny a Olomouckým krajem. Spolupořadateli byli dále Krajský úřad Olomouc, Ruční papírna Velké Losiny a Folklorní soubor Markovice Postřelmov, spoluzakladatel přehlídky, který letos oslaví 50. výročí svého působení. Přehlídku podpořily Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvo kultury ČR. Záštitu nad přehlídkou již tradičně přijali Mistr Peter Dvorský, senátor Parlamentu ČR Adolf Jílek a hejtman Olomouckého kraje Jan Březina. Letošní přehlídka byla věnována 80. výročí Českého rozhlasu a 50. výročí folklorního souboru Markovice Postřelmov. Přehlídka byla také letošní první akcí společného mezinárodního projektu více než třicítky festivalů v zemích Visegrádské čtyřky "Dny tradiční kultury".
Přehlídky se zúčastnilo celkem 43 nejlepších dětských amatérských zpěváčků ze všech regionů České republiky (výběrovými koly prochází na 6.000 dětí). Regionální pestrost obohatili hosté ze Slovenska - 3 finalisté obdobné soutěže "Slávik Slovenska", nad níž má patronát také Mistr Peter Dvorský, a také půvabná dvanáctiletá zpěvačka z Maďarska. Zpěváky letos velmi dobře doprovodily tři lidové muziky: Cimbálová muzika Cifra z Uherského Hradiště, Cimbálová muzika Vojtek z Ostravy a Lidová hudba Rokytka z Rokycan.
Zpěváčci
Odborná porota, vedená Jaroslavem Juráškem z Brna, letos také se zastoupením předních odborníků ze Slovenska, musela splnit nelehký úkol: vybrat desítku nejlepších a umístění na prvních třech místech. Mezi mnoha krásnými hlasy to bylo opravdu těžké. Nakonec ale:
1. místo a titul Zlatého zpěváčka roku 2003 získala Jana Otáhalová ze Starého Podvorova
2. místa a tituly Stříbrného zpěváčka roku 2003 získali Jakub Kotal z Hroznové Lhoty a Monika Plháková z Postřelmova
3. místa a tituly Bronzového zpěváčka roku 2003 získali Libor Macháček ze Želetic a Marta Kerlínová z Kravař
Zvláštní ceny získali:
Cenu Petra Dvorského Marta Kerlínová
Cenu primátora města Prešova (nadcházejícího dějiště finále soutěže Slávik Slovenska) získala absolutní vítězka soutěže Jana Otáhalová.
Porota i další účastníci konstatovali postupně se zvyšující úroveň soutěže, což svědčí o rostoucím zájmu dětí, jejich rodičů, vedoucích folklorních souborů i pedagogů o tuto akci. Velkým přínosem pro tuto akci jsou také pozornost výše uvedených patronů, spolupořadatelů soutěže, sdělovacích prostředků, podpora obou uvedených ministerstev a v neposlední řadě také sponzorů.
Přehlídku letos navštívila řada zajímavých hostů (celkem 49). Osobně přítomni byli všichni patroni soutěže: Mistr Peter Dvorský, senátor Parlamentu ČR Adolf Jílek i hejtman Olomouckého kraje Jan Březina. Rádi jsme přivítali představitele přípravného výboru soutěže Slávik Slovenska v čele se Stanislavem Bachledou a zástupcem primátora města Prešova Milanem Lacou a presidentem "BRUME - GRAN CANARIA" Jessúsem Telo. Výraznější pozornosti sdělovacích prostředků pomohla osobní účast Václava Kasíka, generálního ředitele Českého rozhlasu, Miroslava Štěpána náměstka ministra vnitra ČR, Martina Holíka, ředitele Radia Proglas, Radomíra Kosa, ředitele Studia ČT Brno, Slávka Hrzala, zástupce generálního sekretáře Národního informačního centra mládeže ČR, Anny Jurčíčkové místostarostky ČOS a řady dalších. Trvalou pozornost a podporu lidovému umění potvrdila účast Františka Duška, generálního ředitele Kongresového centra Praha, ve kterém se vloni uskutečnil společný koncert Evy Urbanové a Petra Dvorského s nejlepšími "zpěváčky" a "sláviky". Z mnoha dalších hostů je třeba uvést také alespoň představitele obce a lázní, bez jejichž podpory by nebylo možné přehlídku uskutečnit, starostu Obce Velké Losiny Miroslava Kopřivu a ředitelku Státních léčebných lázní Velké Losiny Alenu Ďurišovou.
Folklorní sdružení ČR a Radio Proglas využily přehlídky k potvrzení již dlouholeté vzájemné spolupráce podepsáním společné deklarace o spolupráci, kterou podepsal ředitel Martina Holík za Radio Progras a předseda Zdeněk Pšenica za Fkolklorní sdružení ČR.
Folklorní sdružení České republiky i všichni účastníci přehlídky jsou vděční všem partnerům, kteří se rozhodli letošní IX. ročník "Zpěváčků". Vedle všech uvedených spolupořadatelů, patronů a partnerů přehlídky k nim v letošním roce patřily zejména Českký rozhlas, Radio PROGLAS Brno, MEDIATEL Praha, Ochranný svaz autorský Praha, CAC LEASING Praha, EKOZIS Zábřeh, EPCOS Šumperk, FORTEX-AGS Šumperk, Pivovar HOLBA Hanušovice, PRAMET TOOLS Šumperk, REFINAL Šumperk, STAVBY KOLOMPÁR, SULKO Zábřeh, ŽĎAS, a.s. Žďár nad Sázavou, hotely Praděd a Diana ve Velkých Losinách, tiskárna TG Tisk Lanškroun a další. Již v současné době začíná příprava jubilejního X. ročníku přehlídky a její termín bude definitivně potvrzen v nejbližších dnech.
Předáním diplomů a cen práce s nejlepšími zpěváčky zdaleka nekončí. Folklorní sdružení podpoří jejich účast na letošních lidových slavnostech a mezinárodních folklorních festivalech. Tři nejlepší budou hosty letošního finále "Slávika Slovenska" v Prešově. Několik oceněných vystoupí na společném mezinárodním koncertu 21. září 2003 v Bratislavě. Pro příští rok se s nimi počítá na XII. Mezinárodním festivalu "Písní a tancem" v Luhačovicích a na dalším společném mezinárodním koncertu v Kongresovém centru v Praze.
Za hlavní přínos IX. Celostátní přehlídky "Zpěváčci 2003" však Folklorní sdružení ČR považuje především získání dalších příznivců lidového umění a pokračovatelů tradic české lidové kultury.
Z přehlídky byl pořízen záznam zvuku (Český rozhlas Ostrava), obrazu (Zbyněk Pop, Jarcová) a fotodokumentace (František Synek, místopředseda FoS ČR).

Jiří Pokorný, 6.5. 2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 12.05.2003 v 18:38 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA