HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Svátek ranního rozbřesku - Kosecké písně

Zámek Buchlovice 25. května ve 4,30 hodin ráno
pořádá Folklorní studio Buchlovice
V neděli 25. května 2003 ve velmi časných ranních hodinách můžete navštívit výjimečnou akci. Za starých časů se muži každoročně na konci května sebrali a odešli i na delší čas ze svých domovů, aby sklidili úrodu z luk a pastvin. Sekáči na loukách přespávali a sekli louky za ranní rosy, kdy je tráva ještě křehká. Proto se v tak brzkých ranních hodinách, o půlpáté ráno otevřou brány buchlovského zámeckého parku a přivítají setkání mužských pěveckých folklorních sborů u příležitosti Písní koseckých.
Mužské sbory se na Moravském Slovácku setkávají již velmi dlouho a z této tradice, pravděpodobně při skleničce vína vznikl u tehdejších elévů mužského zpívání - Folklorního studia Buchlovice bujarý nápad - sejděme se tak, jak se chodívalo dřív na lúky, brzo ráno s kosama přes rameno a poďme séct - u teho se také zpívávalo. Myšlenka byla na světě - přesvědčit chlapy z ostatních mužských sborů nebylo tak těžké, jak jsme si původně mysleli. A tak to začalo. Nejdříve s troškou nedůvěry - kdo na zpívání dostane diváky tak brzy ráno ... co když bude pršet atd. Po závěrečném zpívání s nadšením - krásné setkání, příští rok zase. A co nás všechny do Buchlovic na Kosecké vždycky každý rok vrací - čistý vjem ranního rozbřesku se zpěvem ptáků, vůně louky, zvuk nakouvání kos a potom když sekáči nastoupí - rytmus sečení, nenapodobitelná vůně pokosené louky a všech padlých květů srovnaných v pokosech. Ale především je to setkání lidí - kamarádů, zpěváků, fandů a všech, kteří mají rádi zpívání a krásu a dokáží pro ni něco udělat - když slyšíte sílu zpěvu stohlasého mužského sboru a ochutnáte vínko z některého sotůrku, jistě dáte za pravdu. Diváků bývá také plno i těm je třeba děkovat.
K dokreslení atmosféry tohoto dne v mnohém přispívají i naše krásná děvčata, ty mají na starost občerstvení pracujících sekáčů - o půl sedmé přijedou s koňským povozem a přivezou snídani - škvařežinu z vajíček a špeku a kyšku (tradiční jídlo našich dědů, kteří trávili na loukách i týdny). Děvčata musí posečené pokosy rozhodit, aby dobře usychaly a taky se dají slyšet písničkou. Nejlepší sekáči, kterým zůstává dostatek sil a sebevědomí, ti si to po snídani rozdají v neformální soutěži o nejlepšího sekáče Slovácka - kromě rychlosti a kvality sečení se hodnotí i umělecký dojem a krojová ustrojenost. Musím říct, že vítězem je každý. Program je rozšířen i o ženskou sekci této soutěže - tato soutěž je zajímavá, ale nebezpečná. Letos bude součástí dne i vernisáž výstavy fotografií na celodenní téma - Kosecké písně. Koho letos uslyšíte? Mužské sbory z Kyjova, Kudlovic, Nedakonic, Dubňan, Bukovan, z Vracova i z děvčaty, Ždánic, Velké nad Veličkou, Vacenovic, Svatobořic - Mistřína, Ratíškovic, Brna, Míkovic, Hluku, ze Zlína i Čejkovic a dalších a taky domácí z Buchlovic. Možná přijedou i další, ale neškodilo by i ženských hlasů. Musíte si ale přivstat, aby jste nezameškali nic z programu :
Program a časový sled s orientačním plánem
4:30 - 4:45 zahájení,
4:45 - 5:00 představení sekáčů a sborů
5:00 - 6:30 odchod na lůky - sečení
6:30 - 7:30 snídaně na lůkách - kyška, škvařežina
7:30 - 9:00 soutěž o nejlepšího sekáče
9:00 - 10:00 Dosékání, prozpěvování
A potom, když si odpočinete v čerstvě posečené trávě a nebudete mít mysl zcela zaplněnou myšlenkami na prožité chvíle, můžete vstát a jít si prohlédnout překrásný Buchlovský zámek, či si udělat pěší výlet na hrdý hrad Buchlov nebo na vzdálenější památný Velehrad. Když zůstanete ležet v trávě, nemusíte litovat, určitě přijedete příště zase.

Nashledanou v Buchlovicích se těší
Folklorní studio Buchlovice

Kontakt: ing. Pavel Dvořan
Tel: 572/595123 zam
Tel: 572/595890 dom
E - mail: vystavba@buchlovice.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

02.06.2005 v 15:28Vlaďka východní Čechy

Děkuji za krásné chvíle při Koseckých písních,
kterých jsem se mohla letos poprvé zúčastnit díky
ochotě a laskavosti jednoho výborného muzikanta,
kterému touto cestou ještě jednou děkuji.


Zveřejněno 19.05.2003 v 16:13 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA