HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání zpěváka prof. Dr. h. c. Luboše Holého, CSc.

Povídání o tom, co člověku přinesl život s písní.
Upřímně mohu říci, že lidová píseň a muzika je mi věrnou kamarádkou a věrně mne doprovázela v průběhu celého života. Krásu lidové písně již do mé dětské mysli ukládala moje babička, která nás oba, bratra Dušana i mne, formovala a citlivě vychovávala. Měla nás většinu dne na starosti, když matka plnila náročnou úlohu "paní rídící" na vrbecké obecné škole.
Babička Katerina byla moudrá, rozvážná a pracovitá žena, obdařená vysokým stupněm přirozené inteligence a tolerantnosti. Dovedla umně formovat dětskou dušičku a vnášet do ní to, co sama měla ráda, a bylo jí potěšením, tj. horňáckou lidovou píseň v celé její kráse a prostotě. Byla výborná zpěvula a znala nepřeberné množství titulů, které dnes již nikdo nezaznamená, ani nespočítá. Nenápadně a nenásilně jsem byl okouzlován krásou babiččiných písní, které ve mně zakořenily tak, že jsem dostal solidní výbavu na celý život. Druhou inspirací byl pro mne otec Martin. Výborný zpěvák a vynikající tanečník, který nás naučil, proč je si třeba lidové písně a muziky vážit. Byl živou studnicí velkého množství textů a melodií, z jehož repertoáru bratr Dušan ještě stačil zaznamenat na tisíc písní. Zpěv byl tedy u nás běžnou denní potřebou, protože zpívali nejen babička a otec, ale i matka, která si tuto vlastnost nesla v Páčovských genech.
Takto vyzbrojen jsem ještě jako školák vyzpěvoval i našim husám, které jsem za kuropění vyháněl na pastvu, a jen jim jsem zpíval, až se hory zelenaly. Prý se při zpěvu lépe pásly.
Lásku k lidové písni jsem si sebou nesl i do strážnického gymnázia. Pan učitel Turza mi ještě v dětství dal základy hry na housle, což jsem uplatnil v muzice J. Kubíka a později i jako primáš muziky Vysoké školy veterinární v Brně, která po několik let též fungovala jako muzika brněnského Slováckého krúžku.
Píseň byla nedílnou součástí i mého vysokoškolského stu­dia. Doprovázela mne i při činnosti v dalších muzikách
a v BROLNu.
Píseň byla se mnou i při dlouhých zahraničních expertízách, kdy jsem v cizině pobýval sám měsíce i roky. Tehdy na mne píseň vždy působila léčebně, dostávala mne z nostalgie do dobré nálady.
Co mi přinesl život s písní? Je to právě úcta k tradici, geniu loci, celé plejádě neznámých autorů, kteří vytvořili skvosty, před nimiž se skláním.
Písně si nejen vážím, ale s ní též patřičně, jemně a citlivě zacházím tak, jak to ona potřebuje v daném okamžiku mého duševního rozpoložení.

prof. Dr. h. c. Luboš Holý, CSc.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 20.05.2003 v 19:58 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA