HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Na okraj 80. výročí Českého rozhlasu

Václav Kasík k 80. výročí Českého rozhlasu
Říká se, že duše národa se nejvěrněji odráží v jeho hudbě a zpěvu. V melodii i ve slovech lidové písně je zachycena bezesporu nejlépe. Není proto divu, že se sbírání lidových písní, balad, hudby, zápisu tanců, báchorek i tradic našeho lidu věnovalo mnoho umělců i badatelů.
Rozhlas navázal na jejich činnost a doplnil ji. To, co oni zaznamenali na notový papír, rozhlas uchoval v autentických nahrávkách, ať již svých vlastních či získaných pro účely archivace. Nejstarší nahrávka lidové hudby, uchovaná v rozhlasovém archívu, je z roku 1904. Původní záznam slovenského folkloru z roku 1906, který byl na fonografickém válečku, je dnes archivován na magnetofonovém pásu a pečlivě uložen v rozhlasových archívech. Další dochované nahrávky jsou z roku 1911. Systematizované uchovávání záznamu lidové hudby pak začalo v době rozvoje záznamových zařízení, kterými rozhlas disponoval - tj. ve 30. letech.
Dlouhá cesta hudebních záznamů lidové hudby a písní vyvrcholila v letošním roce vydáním CD s nahrávkami z pěveckých soutěží Zpěváček České republiky - Slávik Slovenska. Na jeho vzniku se podílel Český rozhlas, vydavatelství Radioservis a Folklorní sdružení České republiky. Pro mne je velikou ctí, že jsem mohl asistovat při křtu tohoto CD na slavnostním Národním krojovém plese Folklorního sdružení ve Žďáru nad Sázavou. Dvojnásob mě těší, že jsou to právě hlasy dětských zpěváků, které jsou zde zachyceny. V těchto dětech, jejich lásce k lidové hudbě a tradicím žije a pokračuje duše národa.
Děkuji Folklornímu sdružení za obětavou práci a píli, s níž se věnuje souborům lidových písní a tanců. V nich pokračují tradice našeho národa, naše národní sebevědomí. Děkuji i za to, že nám bylo letos u příležitosti 80. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v českých zemích umožněno figurovat na všech festivalech FoSu jako mediální partner. Těším se na veškerou další spolupráci, ať již na rozhlasových vlnách či pódiích po celé České republice, všude tam, kam dosahuje i signál Českého rozhlasu.

Václav Kasík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 22.05.2003 v 19:58 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA